Obecność płynu podczas dopochwowego badania USG - co oznacza? [Porada eksperta]

2014-09-09 20:18

Czy podczas dopochwowego badania USG widać zbierające się nasienie w zbiorniczku? Od kilku cykli chodzę na monitoring i ostatnio podczas badania usłyszałam, że zbiera się płyn (był to 11 dzień cyklu i pęcherzyk nie był pęknięty), ale nie zapytałam, jaki płyn i co to oznacza. Czy podczas kontrolnych badań, jak pęcherzyk już pęknie, można zobaczyć coś charakterystycznego, co może przypuszczalnie świadczyć o zapłodnieniu? Bardzo proszę o odpowiedź i wskazówki.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Plemniki nie są widoczne gołym okiem i nie mogą być widoczne podczas badania USG. Płyn może zbierać się w różnych miejscach, w pęcherzyku, w macicy, za macicą. W pęcherzyku przed owulacją, w ciałku żółtym zaraz po pęknięciu pęcherzyka, za macicą po owulacji i w macicy przed miesiączką i innym krwawieniem z macicy.

Najwcześniej w badaniu USG rozpoznać można ciążę po 4-5 tygodniach po zapłodnieniu (6-7 tygodni po ostatniej miesiączce), a jeszcze wcześniej ciążę można stwierdzić 2 tygodnie po zapłodnieniu wykonując badanie stężenia hormonu beta hCG w surowicy krwi.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta