Nieprzyjemny zapach moczu i spuchnięty srom w ciąży [Porada eksperta]

2014-10-11 20:52

Jestem w 26 tygodniu ciąży ,mieszkam w UK,wiec nie mam kontaktu z polskim lekarzem, tylko z położną, która niestety często ignoruje moje sygnały. Od początku ciąży zapach mojego moczu jest bardzo nieprzyjemny (jeszcze zanim dowiedziałam się, że jestem w ciąży zastanawiało mnie, skąd ta nagła zmiana) - jest taki "gęsty", ostry, jakby siarkowy, bez względu na to, ile płynów wcześniej wypiję. Dlaczego tak jest? Czy to normalne? Dodam, że ostatnio na wizycie miałam sprawdzaną zawartość cukrów w moczu i wynik był w porządku. Od dłuższego czasu również, może od 2-3 miesięcy ciąży mam problem z zapachem i smakiem śluzu w mojej pochwie, jest bardzo wyraźnie czosnkowy i ostry, mimo tego ze dbam o higienę intymna, podmywam się - nic się nie zmienia. Czytałam ze może to być spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości cebuli i czosnku, ja nie jem praktycznie w ogóle wiec to na pewno nie to. Utrudnia to kontakty intymne z moim partnerem, jest dla mnie bardzo krępujące i właściwie zapomnieliśmy już co to pieszczoty oralne. Dodatkowo, od jakichś dwóch tygodni zaobserwowałam, że moje wargi sromowe są bardzo nabrzmiałe, jakby spuchnięte, pękate, dużo większe niż wcześniej. Stan ten utrzymuje się cały czas. Od czasu do czasu pojawia się tez pieczenie jak przy infekcjach, na to stosuje Clotrimazolum i robię nasiadówki z Tantum Rosa. Obrzęk mija, po czym problem pieczenie pojawia się znowu po dwóch, trzech tygodniach. Powiem szczerze, że jestem tym wszystkim sfrustrowana. Moja bariera językowa nie pozwala mi również na swobodne porozumiewanie się z położną, dla której zresztą w ciąży wszystko jest normalne. Co robić? Bardzo proszę o poradę.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Nie potrafię Pani pomóc przez internet. Być może ma Pani stan zapalny w pochwie, a być może zmieniła się wrażliwość Pani węchu. Bez wykonania badania ogólnego moczu nie można stwierdzić, czy ma Pani jakieś zmiany w układzie moczowym.

Z kolei obrzęk sromu może być fizjologiczny, ale może być spowodowany stanem zapalnym, podrażnieniem lub być wyrazem uogólnionych obrzęków.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta