Mam 51 lat i mięśniaka macicy. Co robić? [Porada eksperta]

2014-08-27 20:23 Barbara Grzechocińska

Mam mięśniaka 7 cm i jestem w menopauzie. Mam 51 lat. Czy muszę mieć operację?

Proszę w tej sprawie skonsultować się osobiście z lekarzem. Są ustalone wskazania do zabiegu operacyjnego mięśniaków. Należą do nich: wielkość mięśniak i jego lokalizacja, obecność objawów klinicznych i nieprawidłowych krwawień oraz szybkie powiększanie się zmiany. Jak Pani widzi, decyzję o leczeniu operacyjnym i jego zakresie może podjąć wyłącznie lekarz, który Panią zbada. Zachęcam jednak do zapoznania się z większą liczbą informacji na temat mięśniaków macicy: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/miesniaki-macicy-obserwowac-czy-operowac_37633.html

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE