Lek Klabion Uno 500 mg w ciąży [Porada eksperta]

2014-03-04 22:42

Od tygodnia mam katar, ból gardła i ścieka mi wydzielina do gardła, do tego ból zatok. Mam też zaczerwienione gardło i kaszlę przy tym jak mi ścieka wydzielina lub mnie coś drapie. Lekarz internista przepisał mi antybiotyk Klabion Uno 500 mg raz na dobę przez 7 dni. Jestem w 23 tygodniu ciąży, czy mogę go stosować? Czytałam na ulotce, że nie należy go brać w ciąży. Dodam, że miałam uczulenie na antybiotyk Amoksiklav przed ciążą. Może jednak się wstrzymać i pić po jednej łyżce czy dwóch syropu z cebuli? Prócz tego antybiotyku mam też zapisane: Flegaminę w tabletkach, Tantum Verde, Buderhin (spray do nosa).

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Klabion jest lekiem, którego wpływ na rozwój ciąży nie był przedmiotem badań i nie można go dokładnie ocenić. Należy jednak do grupy antybiotyków, które mogą być podawane w ciąży, ponieważ nie przechodzą przez łożysko. Jest skutecznym antybiotykiem w infekcjach takich jak u Pani.

Powinna Pani wiedzieć, że znacznie częściej niż lek szkodzi rozwojowi ciąży choroba, zwłaszcza jeśli jest to choroba zakaźna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta