Krwawienie po miesiączce [Porada eksperta]

2009-02-17 15:57

Mam następujący problem opiszę wszystko po kolei. Leczyłam się u ginekologa na zapalenie pochwy dość długo. Przez około pół roku, ciągle miałam plamienie (tydzień po okresie, w czasie owulacji również, jedynie 4-5 dni przed okresem było sucho, dodam że krwawienie było często dość obfite) Zmieniłam lekarza i teraz ten powiedział, że to nie wygląda na zapalenie, że mam zaburzoną fazę cyklu i dysfunkcję jajników (jedynie po badaniu ginekologicznym) co nic mi nie mówi, bo miesiączki miałam raczej regularne. Lekarz przepisał mi Duphaston, bo tabletek antykoncepcyjnych nie chciałam (stosujemy z mężem naturalne metody). Mam go przyjmować po 16 dniu cyklu 2 tabletki dziennie przez 10 dni. Czy po tej kuracji plamienia znikną i czy cykl mi się nie rozreguluje? Czy od tych tabletek się tyje? Chodzi o to, czy te tabletki mi nie zaszkodzą, bo nie chcę znów przez pół roku się leczyć bez żadnych efektów, a plamienie przez prawie cały miesiąc jest naprawdę uciążliwe.  Cytologii lekarz mi nie pobrał, ani ten wcześniejszy ani ten obecny, ponieważ ze względu na krwawienie wynik jest niewiarygodny (tak powiedział lekarz). Jeszcze jedno pytanie: w tym cyklu miałam opisane wyżej krwawienie dość obfite, teraz okres spóźnia mi się 2 tygodnie (w ciąży nie jestem, bo robiłam 2 testy). Co może być tego przyczyną i czy jak już się pojawi, to mam brać ten przepisany Duphaston, czy iść do lekarza? Czy jeżeli będziemy starać się z mężem o dziecko, to ten lek lub opisane krwawienia mogą zaszkodzić? Czy powinnam najpierw to wyleczyć, a później starać się o dziecko? Dodam, że stosunki są często dość bolesne. Mówiłam to mojemu lekarzowi, ale nic konkretnego mi nie poradził (żele, ale to nie pomaga!) Bardzo proszę o szybką i wyczerpującą odpowiedź, abym do reszty nie straciła wiary w lekarzy

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Różne mogą być przyczyny krwawienia w cyklu. Jeśli przyczyną jest dysfunkcja hormonalna, niedoczynność ciałka żółtego, to lek, który jest związkiem progesteronu pomoże. Jeśli natomiast przyczyna jest inna, to krwawienia będą trwały nadal.

Duphaston może zwiększyć łaknienie, a więc może spowodować przyrost masy ciała. Badanie cytologiczne jest miarodajne jeśli pobrane jest wtedy, gdy nie ma krwawienia (w tym okresie może Pani zgłosić się na cytologię). Przyczyn braku miesiączki w terminie może być kilka, poza ciążą są nimi różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Duphaston nie dość, że nie szkodzi rozwojowi ciąży to pomaga utrzymać ciążę. Radzę o swoich planach zajścia w ciążę poinformować lekarza prowadzącego.

Przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych i krwawień przedmiesiączkowych mogą być zaburzenia, których objawem jest również brak jajeczkowania, tak więc nie można powiedzieć, czy powinna Pani "najpierw to wyleczyć a później starać się o dziecko".

Raczej należałoby zdiagnozować przyczynę, a wtedy wiadomo będzie co należy robić dalej. Wszelkie problemy dotyczące leczenia radzę konsultować wyłącznie z lekarzem prowadzącym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta