Konflikt grup krwi u rodziców [Porada eksperta]

2013-04-05 22:38 Barbara Grzechocińska

Mój chłopak ma grupę krwi 0Rh+ a ja mam 0rh-. Jakiego rodzaju lekarstwa są podawane kobiecie w ciąży, aby nie powstał tzw. konflikt krwi? I czy podawane są lekarstwa hormonalne?

Jest to tak zwana niezgodność serologiczna. Konflikt serologiczny rozwinie się tylko wówczas, gdy dziecko odziedziczy grupę krwi ojca, będzie RH+, i dojdzie do immunizacji czyli wytworzenia przeciwciał u matki skierowanych przeciwko krwinkom dziecka. W sytuacjach, gdy istnieje ryzyko przeniknięcia krwinek płodu do krążenia matki, podawana jest immunoglobulina - białko, które wiąże jeden z 5 antygenów grupy Rh (immunoglobulina anty D). W pierwszej ciąży niezwykle rzadko dochodzi do wytworzenia przeciwciał, a więc konfliktu serologicznego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE