Jakie są objawy nadczynności przytarczyc? [Porada eksperta]

2017-02-06 9:02 Barbara Grzechocińska

W wyniku scyntygrafii zdiagnozowano u mnie gruczolaka przytarczycy w prawym dolnym płacie. PTH ostatnio 169, wapń - 2,70, wit. D - 20. Lekarz twierdzi, że jedyne leczenie to operacja usunięcia przytarczyc. Mam 67 lat i za sobą 3 zabiegi operacyjne, nie chciałabym kolejnego. Jednak mam PZT kamicę nerkową i inne dolegliwości gastryczne i podobno to z powodu gruczolaka. Sam gruczolak nie boli i brak mi motywacji do zabiegu. Jaki może być skutek pozostawienia gruczolaka?

Najczęstszymi objawami nadczynności przytarczyc (gruczolak przytarczyc) są: bóle brzucha, nudności, zaparcia, łatwa męczliwość, osłabienie mięśniowe, skłonność do depresji, kłopoty z koncentracją, kamica nerkowa mogąca spowodować niewydolność nerek, kamica dróg żółciowych, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE