Jakie jest ryzyko ciąży po pominięciu dwóch tabletek antykoncepcyjnych? [Porada eksperta]

2014-09-26 22:50

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę, jeżeli zapomniałam w 2 tygodniu przyjmowania tabletek wziąć 2 tabletki (nie z rzędu, najpierw zapomniałam jednej, nie przyjęłam tej zaległej następnego dnia, kilka dni później następnej zapomniałam i również nie przyjęłam jej następnego dnia)? W 3 tygodniu odbyłam stosunek, który zakończył się wytryskiem dopochwowym. Jaka jest szansa zajścia w ciążę? Bardzo proszę o poradę. Wczoraj skończył mi się okres brania tabletek. Mam wziąć dwie zaległe? Powinnam wziąć następną dzisiaj o godzinie 18.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej przy prawidłowym jej stosowaniu wynosi 99,7%, jeśli popełnia się błędy jest znacznie mniejsza - 92%. Może Pani zacząć przyjmować tabletki z nowego blistra bez robienia przerwy.

Jeśli jednak nie będzie Pani regularnie przyjmowała tabletek, radzę rozważyć inną drogę podania: plastry, pierścień dopochwowy, wkładka wewnątrzmaciczna z hormonem, implant. Nieregularne przyjmowanie tabletek nie tylko zmniejsza ich skuteczność, ale również wpływa na pojawienie się objawów niekorzystnych, np. krwawienia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta