Jak wygląda krew miesiączkowa? [Porada eksperta]

2018-03-19 19:36 Barbara Grzechocińska

Jak powinna wyglądać "zdrowa" miesiączka? Nie chodzi mi o czas jej trwania, tylko o sam wygląd, konsystencję okresu. Od dwóch cykli zaczęłam stosować kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów czy podpaski i jestem zaniepokojona tym, co z niego wylewam. Konsystencja nie jest wodnista, jest to jeden duży skrzep o mocno bordowym zabarwieniu. Cykle mam raczej regularne, czasem dwa-trzy dni poślizgu. Przez 5 lat zażywałam tabletki antykoncepcyjne, w listopadzie wzięłam ostatni blister, w tym czasie używałam tamponów. Zdarzało się, że przy zmianie widziałam małe skrzepy krwi. Cytologia robiona w styczniu dobra, USG dopochwowe również robione w styczniu też dobre. Czy skrzepy mogą wskazywać na problemy z krzepliwością krwi?

Krew miesiączkowa jest krwią płynną. Może zawierać skrzepy, jeśli krwawienie miesięczne jest obfite. Prawidłowa objętość krwi miesiączkowej to około 40-60 ml/dobę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE