Jak rozpoznać ciążę? [Porada eksperta]

2016-01-22 20:16 Barbara Grzechocińska

Ostatnią miesiączkę miałam 24.11.2015, kilka dni temu wykonałam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie, tylko 1 kreska była jakaś słabiutka. Poszłam do lekarza, przed wizytą chciałam się upewnić, więc ponowiłam test, niestety w pośpiechu i stresie zapomniałam go odczytać i wyszłam z domu. Kiedy dotarłam do lekarza, zrobiła mi test - wyszedł ujemny, na USG dopochwowym także nic nie było widać. Ginekolog stwierdziła, że nie jestem w ciąży. Powiedziała tylko tyle, że za 2 tygodnie mam ponowić test ciążowy. Kiedy wróciłam do domu przypomniał mi się test, który zrobiłam przed wyjściem. W opakowaniu były 2 testy i każdy z nich miał 2 kreski, z czego każda kreska jest znikoma, jednak widoczna.

Nie powinno się ignorować dwóch pozytywnych wyników testu ciążowego. Z drugiej porcji moczu test może być negatywny, ponieważ jest to świeży, niezagęszczony mocz. Test powinno się wykonywać rano, z moczu z nocy. Badaniem weryfikującym obecność ciąży jest badanie stężenia hormonu BetaHCG we krwi. Ciążę można rozpoznać w badaniu USG, gdy stężenie BetaHCG jest większe niż 2000 IU/ml lub gdy ciąża jest starsza niż 6 tygodni.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE