Jak poradzić sobie ze skutkami brania pigułek antykoncepcyjnych? [Porada eksperta]

2013-04-04 18:46 Barbara Grzechocińska

Mam 23 lata, nie rodziłam, a od 2 lat przyjmuję regularnie tabletki antykoncepcyjne. Brałam ich już wiele (min. Harmonet, Yasmin, Yasminelle, Novynette) gdyż po każdych do tej pory miałam ogromne skutki uboczne. Kiedy zgłaszałam się z tym do lekarza przepisywał mi po prostu następne. Mam dość bycia królikiem doświadczalnym. Objawy które u siebie zaobserwowałam od czasu przyjmowania tabletek to: - duży przyrost wagi, ogromny apetyt (wcześniej tak nie miałam), - cellulit (już 2 stopnia i wciąż gorzej), - uczucie opuchnięcia, nawet jak nic nie zjem, nie mieszczę się w ubrania, mam ogromne wzdęcia- brzuch wywala mi jak bym była w ciąży, - drętwienie nóg, wiecznie zimne stopy, - pocenie się nawet kiedy jest mi zimno, - osłabienie, zmęczenie, senność (mogłabym spać całą noc i cały dzień a i tak nie jestem wyspana) - mroczki przed oczami, zdarzyło mi się też zemdleć, - wahania nastroju- czasem popadam w taką depresję, że płaczę kilka godzin z byle powodu, nie chce mi się żyć, warczę na ludzi. Innego dnia znów chodzę cała w skowronkach. Depresje są bardzo uciążliwe, naprawdę mam ochotę wtedy ze sobą skończyć, a nie potrafię sobie pomóc, - bóle piersi, czasem nie do zniesienia. Nie wiem, ile z tych objawów może mieć coś wspólnego z tabletkami ale badania krwi (tylko na takie udało mi się ubłagać lekarza) mam w normie poza małym niedoborem żelaza, które przyjmuję już jakiś czas w tabletkach. Nie wiem co robić, bo prezerwatywa do mnie nie przemawia, spirali nie chcą lekarze założyć bo nie rodziłam, a każdy do którego idę ignoruje mnie i moje wołanie o pomoc. Czy jest jakieś rozwiązanie? Co może mi Pani poradzić?

Wszystkie opisane przez Panią objawy mogą stanowić działanie niekorzystne antykoncepcji hormonalnej i wydaje się, że nie jest to dla pani dobra metoda (żaden preparat hormonalny, w tym minipill, preparaty dopochwowe i przezskórne). Badań krwi nie ma potrzeby wykonywać, ponieważ nie wykażą one żadnych istotnych zmian. Antykoncepcji wewnątrzmacicznej z pewnością lekarze nie chcą pani założyć dla pani własnego dobra przewidując możliwe działania niekorzystne oraz złą tolerancję metody. Skoro prezerwatywa do pani nie przemawia pozostają: - metody naturalne; informacje o nich znajdzie pani w wielu publikacjach popularnonaukowych oraz w internecie. Można też kupić w aptece urządzenia elektroniczne znacznie ułatwiające stosowanie tych metod (np. Baby com) - metody chemiczne; w postaci globulek dopochwowych; są do kupienia bez recepty - dla zwiększenia skuteczności można łączyć stosowanie środków dopochwowych z prezerwatywą. Nic innego, użytecznego jak dotąd nie wymyślono.

Czytaj też:

Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, nazwy, działanie

Tabletki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE