Hormonalna terapia zastępcza a tycie [Porada eksperta]

2013-04-07 19:45 Barbara Grzechocińska

Proszę o informację na temat hormonalnej terapii zastępczej. Jestem matką trójki dzieci. Otóż przez wiele lat używałam środków antykoncepcyjnych jednak już od roku zrezygnowałam z nich ze względu na silne bóle głowy, które pojawiały się tuż przed miesiączką. Po zrezygnowaniu z antykoncepcji przez pół roku nie miałam miesiączki. W związku z tym udałam się do swojego lekarza, który zlecił mi badania hormonalne (FSH-78,01mlU/ml; Estradiol – 11,6pg/ml; CA125 – 6,3U/ml) i przepisał 3 opakowania Cyclo-Progynova. Po zażyciu jednego opakowania pojawiła się miesiączka. Obecnie jestem w trakcie zażywania drugiego opakowania jednak zaczęłam się poważnie niepokoić o moją wagę. Czuję jakby z dnia na dzień przybywało mi kilogramów i faktycznie jest to odzwierciedlone w faktycznym ważeniu. Od tego czasu przybyło mi ok 5-6 kg. Czy faktycznie mam prawo obawiać się o swoją figurę, która i tak nie jest już idealna? Obecnie ważę 75,5 kg przy wzroście 170 cm. Czy mogę samodzielnie w trakcie zażywania preparatu przerwać jego zażywanie? Nie chciałabym już zawracać zbytnio głowy swojemu lekarzowi, bo i tak ma mnie pewnie dość. Z góry dziękuję za poradę.

Radzę zakończyć cykl leczenia. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się budzące niepokój krwawienia acykliczne. Radziłabym jednak zgłosić się do lekarza prowadzącego. Przerwanie stosowania Cyclo-Progynowy nie rozwiąże Pani problemu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE