Grypa w pierwszym trymestrze a rozwój ciąży [Porada eksperta]

2018-01-28 10:20 Barbara Grzechocińska

Jestem w 9 tygodniu ciąży. Ostatnia miesiączka 23 listopad 2017. Zachorowała na grypę. Bardzo się martwię, bo naczytałam się, że może dojść do uszkodzenia płodu i wad rozwojowych. Czy to prawda? Nie wiem już, co mogę brać przy chorobie. Starałam się stosować same naturalne rzeczy, ale bardzo męczy mnie kaszel. Czy mogłabym stosować syrop Stodal?

Radzę zgłosić się do internisty na na badanie. Lekarz zbada Panią zaleci odpowiednie leczenie. Wpływu grypy na rozwój ciąży przewidzieć się nie da. Wprawdzie może dojść do powstania wad, ale częściej grypa pozostaje bez wpływu na wewnątrzmaciczny rozwój dzieci.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE