Czy zapalenie przydatków powoduje niepłodność? [Porada eksperta]

2013-11-19 17:15

Rok temu wylądowałam w szpitalu z ostrym zapaleniem przydatków. Lekarz powiedział mi wtedy, że to od nieleczonych przeziębień, że jest to choroba przewlekła i może powrócić. Miesiąc temu współżycie z mężem stało się straszliwie bolesne, dostałam upławów w połowie cyklu, a w prawym jajniku powstała torbiel. Tym razem szybko zareagowałam i w ciągu miesiąca byłam u ginekologa, który przepisał mi Butapirazol i Distreptazę. Moje pytanie brzmi: czy jest jakieś prawdopodobieństwo, że będę mogła być kiedyś w ciąży po przebyciu dwóch zapaleń, czy po takiej ilości już nieodwracalnie jestem bezpłodna? Czy usunięcie migdałków może mi pomóc, jeśli są opuchnięte i miewają stany zapalne?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Powikłaniem zapalenia przydatków może być niedrożność jajowodów. Podstawowym badaniem oceniającym stan jajowodów jest badanie HSG. Do tego, aby ocenić, jak to jest u Pani, trzeba wykonać takie badanie.

Zapalenie przydatków nie jest jednoznaczne z niepłodnością. W sprawie operacji usunięcia migdałków należy konsultować się z laryngologiem. Chore migdałki mogą być źródłem zakaźnych bakterii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta