Czy przyjmować immunoglobulinę anty-D w kolejnej ciąży? [Porada eksperta]

2017-10-04 19:02 Barbara Grzechocińska

Mam grupę krwi 0 Rh-, w zeszłym roku w maju przeszłam operację po ciąży ektopowej i została mi podana immunoglobulina anty D. Obecnie jestem w zdrowej ciąży 26 tc i stoję przed wyborem kupić lub nie kupić. Dodam, że w moim organizmie przeciwciał nie stwierdzono. Moja ginekolog prowadząca nie potrafi mi wytłumaczyć, nakierować na decyzję. Czy ma w ogóle znaczenie to, że dostałam ją w zeszłym roku? Po porodzie również zostanie podana.

Kobietom będącym w ciąży z grupą Rh ujemną i przy braku przeciwciał jest zalecane podawanie immunoglobuliny antyRhD. Jest to działanie profilaktyczne. Ma zapobiec immunizacji, zapobiec wystąpieniu konfliktu serologicznego. Z samego założenia podawana jest, gdy u mamy we krwi nie ma przeciwciał. Gdyby te przeciwciała były, to podanie immunoglobuliny nie miałoby żadnego sensu. Immunoglobulina, którą Pani otrzymała po ciąży ektopowej, miała na celu przeciwdziałanie immunizacji po tej ciąży; immunoglobulina przyjęta teraz zmniejszy ryzyko konfliktu w tej ciąży, a podana po porodzie - ryzyko konfliktu w następnej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE