Czy można przywrócić miesiączkę na początku menopauzy? [Porada eksperta]

2013-08-05 23:58

Czy korzystne dla kobiety jest przywrócenie miesiączki na początku menopauzy i oczywiście, czy jest to bezpieczne? Mam 47 lat od 3 miesięcy nie mam miesiączki, a pojawiły się typowe, opisywane przez specjalistów objawy menopauzy - przede wszystkim uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się. Moja mama menopauzę rozpoczęła w wieku 48-49 lat.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Istnieją określone wskazania do terapii okresu menopauzy. W Pani przypadku takim wskazaniem mogłyby być uderzenia gorąca i napadowe pocenie, o ile objawy te są uciążliwe. Terapia hormonalna skutecznie likwiduje te objawy, ma korzystne działanie w obrębie układu moczowego i pochwy oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy. Ma jednak też działania niekorzystne, np. może spowodować wzrost ciśnienia, nie u wszystkich kobiet działa korzystnie na naczynia.

Terapię hormonalną w okresie menopauzy stosuje się, o ile są wskazania i brak jest przeciwwskazań, zawsze pod kontrolą lekarza. Jest też kilka rodzajów terapii i schematów podawania leków. Można ją prowadzić tak, aby były krwawienia miesiączkowe i aby ich nie było. Są też różne drogi podawania hormonów: przezskórna w plastrach lub w żelu oraz doustna. Terapia hormonalna to sprawa indywidualna i powinna Pani skonsultować się osobiście z lekarzem.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta