Czy dziecko maże mieć krupę krwi 0, jeśli matka ma AB? [Porada eksperta]

2016-01-11 17:36 Barbara Grzechocińska

W jakim mechanizmie możliwe jest, że matka ma grupę krwi AB, a dziecko 0? Czy u dziecka w późniejszym okresie życia może się ujawnić antygen A lub B? Prosiłabym o odwołanie do literatury medycznej, z której mogłabym pogłębić wiedzę.

Dziecko matki AB nie może mieć grupy krwi O. Nie potrzeba tu żadnej "fachowej" literatury. Wystarczy podstawowa, nabyta w szkole, znajomość praw Mendla. Każda cecha określona jest dwoma genami. Grupa AB to znaczy, że na krwince znajduje się zarówno antygen A, jak i antygen B. Gen jednego z tych antygenów zawsze przekazywany jest dziecku, drugi gen jest oczywiście od ojca. Grupa krwi 0, to znaczy, że na krwince nie ma żadnych antygenów.

Zgodnie z prawami Mendla osoba z grupą krwi 0 może mieć rodziców z grupą krwi A (genotypowo A0), B (genotypowo B0) lub 0. Grupa krwi AB jest wykluczona. Jedyne wyjątki to: gdy grupa krwi dziecka była oznaczana po przetoczeniu krwi grup 0 (jest to oczywiste, ponieważ wówczas u dziecka jest krew właśnie tej grupy) lub gdy grupa krwi oznaczana jest bezpośrednio po urodzeniu. Antygen grup krwi jest na tyle słaby, że "nie wychodzi" w badaniu. W takich przypadkach zawsze badanie grupy krwi należy powtórzyć.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE