Bóle jajnika po porodzie [Porada eksperta]

2014-01-20 20:47
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Mam 22 lata. W lipcu zeszłego roku urodziłam. Dwa miesiące po porodzie zaczął mnie boleć prawy jajnik, boli mnie do tej pory (przestaje boleć tylko w dniach, w których mam miesiaczkę). Niekiedy ból promieniuje do dolnej czesci kręgosłupa oraz podbrzusza. Miesiączki co miesiąc występują w innych dniach. Dla przykładu: w październiku ubiegłego roku początkiem miesiączki był dzień 18, w listopadzie 25, zaś w grudniu 29. Przed porodem miesiączki miałam regularne. Mam nadżerkę. Badanie USG niczego nie wykazało, wynik cytologii 2-go stopnia. Zastanawiam sie nad antykoncepcją hormonalną, czy nie pogorszy ona sytuacji? I czy konieczne jest poddanie się szczepieniu HPV?

Cykle powinny trwać od 21 do 35 dni. Jeśli Pani cykle mieszczą się w tych granicach, to nie wymaga pani leczenia.

Przyczyna dolegliwości bólowych powinna być zdiagnozowana przez lekarza prowadzącego i wdrożone odpowiednie leczenie.

W sprawie antykoncepcji hormonalnej należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Szczepienie przeciwko HPV nie jest szczepieniem obowiązkowym. Zmniejsza ryzyko zakażenia najczęściej występującymi wirusami rakotwórczymi. Sama musi Pani zdecydować, czy się szczepić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.