Biegunka po antykoncepcji hormonalnej [Porada eksperta]

2014-10-15 12:20
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

W środę wzięłam piątą tabletkę antykoncepcyjną z drugiego opakowania, po której zmuszona byłam (w przeciągu 4 godzin od wzięcia - po zjedzeniu pokarmu), do dwóch wizyt w toalecie. Kał miał postać raczej luźną, wodnistą. Jak traktować taką sytuację? Czy jest to już ostra biegunka, o której mowa w ulotce, czy tylko rozwolnienie? Po czterech dniach doszło do stosunku z wytryskiem w środku, czy powinnam się obawiać?

Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej wchłaniają się w jelicie cienkim. Biegunka związana jest z dysfunkcją jelita grubego. Nie można z całą pewnością stwierdzić, ale raczej biegunka u pani nie miała znaczenia dla skuteczności działania tabletki antykoncepcyjnej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.