Apo-Flutan na raka prostaty dla kobiety na zminiejszenie poziomu testosteronu [Porada eksperta]

2015-06-15 17:47

Byłam u ginekologa i przepisał mi lek na zmniejszenie poziomu testosteronu o nazwie Apo-Flutam. Z ulotki dowiedziałam się, że jest on stosowany u mężczyzn na raka prostaty. Co robić?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Radzę zgłosić się do lekarza zlecającego leczenie i wszelkie wątpliwości dotyczące terapii z nim wyjaśnić. Lek może pani przyjmować, ale powinna wiedzieć, jakie są jego skutki uboczne i je zaakceptować.

Apo-Flutan jest lekiem o działaniu antyandogennym. Zarejestrowany jest do leczenia mężczyzn. Nie został zarejestrowany do leczenia kobiet. Lekarz zlecający ApoFlutan kobiecie powinien wyjaśnić jej działanie leku, stwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania i odpowiednio monitorować terapię. Pacjentka powinna zaakceptować to leczenie świadoma powikłań i podpisać zgodę na leczenie w historii choroby. Mogę jedynie napisać, że do poważnych skutków leczenia flutamidem należy upośledzenie funkcji wątroby i skłonność do zakrzepów. Nie wiadomo, jakie ma pani wskazania do zastosowania flutamidu, czy jest zdrowa, czy czynność wątroby jest prawidłowa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta