Test tyreoliberynowy TRH: badanie poziomu TSH

Nadczynność tarczycy można stwierdzić badając TRH. TRH (tyreoliberyna) to neurohormon wytwarzany w podwzgórzu i powodujący uwolnienie TSH (tyreotropiny) z przysadki mózgowej. Ma on znaczącą wartość dla rozpoznawania wczesnych stadiów nadczynności tarczycy oraz tzw. postaci niepełnoobjawowych.

test z TRH
Autor: Photos.com Test z TRH pozwala wykryć wczesne stadium nadczynności tarczycy.

Spis treści

  1. Kiedy wykonać badania - test z TRH
  2. Norma badania w teście z TRH
  3. Badania tarczycy

Badania tarczycy

Test tyreoliberynowy (test TRH) wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie, że to nieprawidłowa praca przysadki powoduje zaburzenia w działaniu tarczycy. Brak reakcji, czyli wzrostu TSH na podanie TRH, a także opóźniona lub przedłużona odpowiedź, jest nieprawidłowa. Obecnie próba ta służy głównie różnicowaniu przyczyn niedoczynności tarczycy, np. czy jej przyczyną jest patologia tarczycy czy przysadki.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego położonym u podstawy szyi i zbudowanym z dwóch płatów połączonych przewężeniem zwanym cieśnią. Tarczyca produkuje dwa hormony, które wpływają na nasz wzrost, dojrzewanie, czynność układu nerwowego i kostnego, a także mięśni oraz układu krążenia.

Kiedy wykonać badania - test z TRH

Lekarz zleca wykonanie testu tyreoliberynowego (testu TRH), gdy stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) jest niewłaściwe. Przeprowadzając test TRH oznacza się stężenie TSH we krwi, a następnie dożylnie, donosowo lub doustnie podaje się TRH. Po 30 min na nowo oznacza się stężenie hormonu TSH.

Norma badania w teście z TRH

U zdrowego człowieka po podaniu TRH wzrost stężenia TSH po 30 min wynosi o 3 mj/l do 30 mj/l.Jeżeli przyrost stężenia wynosi do 3 mj/l wskazuje to na nadczynność tarczycy, a przyrost większy od 30 mj/l niedoczynność.

Ważne

Skierowanie na badania poziomu hormonów tarczycy wydaje specjalista endokrynolog (specjalista zaburzeń hormonalnych).

Badania tarczycy zasadniczo możemy podzielić na dwie części - na badania poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę oraz na badania obrazowe, wśród których najpopularniejszym jest badanie usg. Jak te badania tarczycy wyglądają i co z nich wynika opowiada nasz ekspert - endokrynolog Marta Kunkel ze Szpitala Medicover.

Badania tarczycy
Czy wiesz wszystko o tarczycy?
Pytanie 1 z 10
Objętość zdrowej tarczycy u dorosłej osoby wynosi: