Czy można łączyć furaginę z alkoholem?

2021-04-01 8:38

Furagina to powszechna nazwa handlowa leków zawierających substancję furazydyna. Preparaty te są powszechnie przyjmowane w przypadku infekcji pęcherza moczowego. Połączenie furazydyny z nawet bardzo małymi ilościami alkoholu może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje. Dlaczego nie warto łączyć furaginy z alkoholem?

Czy można łączyć furaginę z alkoholem?
Autor: Getty Images

Furagina ma zły wpływ na metabolizm alkoholu. Spożycie słabego drinka lub piwa po przyjęciu tego leku prawdopodobnie zakończy się przykrym kacem. W ulotkach dołączonych do tych preparatów często nie ma ostrzeżenia przed tym zagrożeniem. Pacjenci często wspominają przypadkowe połączenie furaginy z alkoholem jako najcięższe zatrucie w swoim życiu.

Preparaty zawierające furazydynę są dostępne powszechnie bez recepty. Sprawia to, że są często lekceważone przez pacjentów, mimo dość silnego działania i wielu możliwych interakcji. Furazydyna powszechnie w Polsce nazywana jest furaginą i pod tą nazwą najczęściej sprzedawana jest w aptekach. Problem niebezpiecznego połączenia z alkoholem dotyczy jednak wszystkich leków zawierających w składzie furazydynę.

Warto również wspomnieć, że sam alkohol nie powinien być spożywany w przypadku problemów z drogami moczowymi. Substancja ta zwiększa ryzyko dotykających ich infekcji. W przypadku nawracających zakażeń układu moczowego najlepiej nie spożywać w ogóle alkoholu.

Spis treści

  1. Co się dzieje, gdy połączymy alkohol z furaginą?
  2. Po jakim czasie od przyjęcia furaginy można pić alkohol?
  3. Jakie leki przyjmować zamiast furaginy?
  4. Z czym jeszcze nie należy łączyć furaginy?

Co się dzieje, gdy połączymy alkohol z furaginą?

Przyjęcie furaginy w połączeniu z alkoholem prowadzi do wystąpienia poważnej interakcji, w efekcie której metabolizm alkoholu jest częściowo zablokowany.

Jest to związane z zahamowaniem działania enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, która normalnie utlenia aldehyd octowy do mniej szkodliwego kwasu octowego.

W wyniku tego w organizmie gromadzi się toksyczny metabolit etanolu jakim jest aldehyd octowy. Wysokie stężenie tej trucizny w ciele pacjenta prowadzi do objawów przypominających bardzo poważnego kaca.

Zatrucie może pojawić się po naprawdę bardzo małej ilości wypitego alkoholu. Zjawisko to jest określane jako „efekt disulfiramowy”. Disulfiram jest lekiem wykorzystywanym w niektórych krajach jest do terapii alkoholizmu. Substancja ta wywołuje ostrą wrażliwość na etanol.

Nie tylko furagina w połączeniu z alkoholem prowadzi do wystąpienia efektu disulfiramowego. Wiele leków, w tym niektóre antybiotyki, blokuje metabolizm alkoholu.

Furagina jest jednak preparatem dostępnym bez recepty i powszechnie uważanym za bardzo bezpieczny. Z tego względu często dochodzi do zatruć po połączeniu tego leku z alkoholem.

Objawami efektu disulfiramowego są:

W przypadku zatrucia, nieprzyjemne efekty mogą trwać nawet kilka godzin.

Po jakim czasie od przyjęcia furaginy można pić alkohol?

Spożywanie alkoholu po przyjęciu furaginy jest bezpieczne po upłynięciu trzech dni. Tyle czasu powinniśmy odczekać, jeżeli chcemy mieć pewność, że nie dojdzie do przykrych konsekwencji.

Czas półtrwania leku w organizmie, czyli zmniejszenia się jego stężenia o połowę, wynosi około 6 godzin. Oznacza to, że już po 2 dobach stężenie furaginy spadnie stokrotnie.

Jakie leki przyjmować zamiast furaginy?

Furagina jest najpowszechniejszym w Polsce lekiem na infekcje dróg moczowych. Stosują go szczególnie często kobiety, u których z przyczyn anatomicznych łatwiej dochodzi do tego typu zakażeń.

Warto jednak mieć świadomość, że leki zawierające furazydynę, mimo dostępności bez recepty, są dość silnymi środkami przeciwbakteryjnymi.

Częste ich przyjmowanie nie jest obojętne dla zdrowia. Niestety pacjenci często łykają furaginę „jak cukierki”, ponieważ sądzą, że tak łatwo dostępny lek nie może być niebezpieczny.

Z czasem substancja może okazać się mniej skuteczna ze wzglądu na uodparnianie się bakterii. Warto więc próbować leczyć infekcje w drogach moczowych innymi preparatami.

Pomocne mogą okazać się leki oparte na substancjach ziołowych takich jak:

Preparaty ziołowe zarejestrowane w Polsce jako leki do terapii infekcji dróg moczowych to np.:

  • Fitolizyna
  • i Urosept.

Z czym jeszcze nie należy łączyć furaginy?

Niebezpieczne może być przyjmowanie bardzo dużych dawek witaminy C z furaginą. Suplementacja małymi ilościami witaminy C w trakcie leczenia przeciwbakteryjnego może działać korzystnie.

Jednak dawki na poziomie powyżej 1 grama przyjmowane przez niektórych pacjentów mogą prowadzić do niebezpiecznego nasilenia działań niepożądanych furaginy.

Furagina ma niebezpieczne interakcje z wieloma lekami. Z tego względu przed przyjęciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną ulotką lub skonsultować się z farmaceutą w aptece. Dostępność bez recepty nie oznacza, że preparat nie może być niebezpieczny dla zdrowia i życia.

Czytaj też: