Czy to katar sienny? Objawy kataru siennego

2019-02-01 11:19 Monika Majewska

Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, jest reakcją organizmu na alergen wziewny, która często prowadzi do wystąpienia objawów przeziębienia. Sprawdź, jak odróżnić katar sienny od zwykłego kataru. Jakie są objawy kataru siennego?

Katar sienny, znany również jako alergiczny nieżyt nosa, jest reakcją organizmu na alergeny znajdujące się w powietrzu (głównie pyłki roślin). W wyniku reakcji alergicznej immunoglobuliny (przeciwciała) dróg oddechowych uwalniają histaminę, która podrażnia błonę śluzową nosa. Dzieje się tak, ponieważ organizm traktuje alergen jak wroga, w związku z tym musi uwolnić substancje chemiczne przeznaczone do walki z obcą substancją.

Alergiczny nieżyt nosa, będący reakcją na pyłki roślin lub grzybów, jest nazywany katarem siennym lub pyłkowicą. Tego typu reakcja alergiczna jest nazywana sezonową. Z kolei reakcja alergiczna spowodowana przez roztocza i sierść zwierząt domowych, nazywana jest całorocznym alergicznym nieżytem nosa.

Katar sienny - typowe objawy kataru siennego

Katar sienny jest częstym schorzeniem, które wykazuje objawy podobne do przeziębienia. Objawy kataru siennego mogą występować w różnych porach roku. Wszystko zależy od tego, na co uczulony jest alergik. Typowe objawy kataru siennego to:

  • kichanie,
  • łzawienie oczu,
  • swędzenie w gardle,
  • swędzenie nosa,
  • katar

Katar sienny - dotkliwe objawy kataru siennego

Objawy reakcji alergicznej mogą być bardziej dotkliwe, gdy stężenie pyłków jest wyższe. Do dotkliwych objawów kataru siennego zaliczamy:

  • bóle głowy,
  • utratę węchu i smaku,
  • ból twarzy spowodowany zablokowaniem zatok,
  • swędzenie gardła, nosa i uszu.

Katar sienny - do czego doprowadzają objawy kataru siennego?

Objawy kataru siennego mogą prowadzić do zmęczenia, drażliwości i bezsenności. Osoby z astmą często potwierdzają, że kiedy pojawiają się objawy kataru siennego, stają się bardziej senne, a duszności nasilają się. Znaczna liczba osób ma objawy astmy tylko wtedy, gdy pojawia się katar sienny.

Ważne

Objawy kataru siennego łagodzą leki antyhistaminowe (doustne, donosowe, dospojówkowe), takie jak np.: loratadyna, desloratadyna lewocetyryzyna, chlorfenamina, triprolidyna. Skuteczne zwalczanie blokady nosa wymaga łączenia antyhistaminików z lekami obkurczającymi naczynia krwionośne (np. oxymetazolina, pseudoefedryna, fenylefryna).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Gość
|

Może masz alergię na chłopaka? ;)

JednakNieAlergik
|

Uff, to jednak zwykły katar. :)

asiula
|

Moja mama walczy z tym od kilku lat. Gdy tylko zaczyna się wiosna od razu łzawią jej oczy i pojawia się katar. Ciotka, która również jest uczulona na różne pyłki poleciła mamie jakiś spray do nosa - jak zerknęłam, jest to ectoAlerg. Widzę, że mamie jest już dużo lepiej.. ale najbardziej to się okaże w maju, wtedy najbardziej cierpi..

Karolina
|

Hej;) mam takie pytanie. Zawsze gdy jestem u mojego chłopaka ciągle kicham i dostaje kataru. Nie ma on zwierząt, a w domu jest czysto więc nie mam pojęcia od czego ;( jakieś pomysły?

PR
|

jasne że się da ja tak zrobiłem przez 2 czy tam 4 dni ale reakcja nie była fajna , bo osłabiony się czułem , ale i tak u mnie z tym nie jest żle bo dopiero ponad 2 tygodnie temu dopiero zaczołem brać znów tabletki , tyle czasu nie potrzebowałem tego a kiedyś to zimą czyli tam cały rok a teraz taka spora przerwa bo ostatnio to brałem pewnie we wrześniu coś przed tym , ale wczoraj opakowanie 2 kupione więc pewnie zaraz wezme bo od wczoraj po południa zaczeło kręcić a na noc jest najlepiej to brać bo dobrze się śpi

PR
|

ja przez 2 jak nie wziołem to faktycznie słabo się czułem i nos oraz odychanie , bo wydawało się że przejdzie a jednak nie , bo na siłe też nie ma co tego brac jaak nie ma tego za dużo , i tak dopiero opakowanie zaczołem z 2 temu ponad było 10 tabletek ale brałem je z przerwami po 4 była przerwa 2 a pózniej 1 , a teraz nie brałem kilka dni ale jednak od wczoraj coś więc kupiłem i wezme i tak jak na ten rok mało że dopiero 2 opakowanie zaczne

omilla5
|

Nie wiem, jak ktoś z alergią radzi sobie bez leków, ja bym się chyba wykończyła. Na oczy ledwo patrzę, oddychać nie mogę. Na szczęście wystarczą mi leki ogólnodostępne, jak zilola, nie musze stosować sterydów czy jakiś specjalnych mieszanek.

cecydr44
|

Da się przeżyć bez leków w wielu przypadkach alergii tylko to dość męczące. Dolegliwości mogą być tak uciążliwe, że utrudnią wykonywanie zwykłych codziennych czynności.

przyjemna
|

Zioła moze i sa dobre, ale nie w przypadku radzenia sobie z potezna alergia. Ja przerobiłam to juz na swoim przypadku i nie da rady. Ja bez leków juz nie jestem w stanie funkcjonowac.

pasikonnik
|

Jakos nie wierze w takie zioła. mam chyba zbyt silna alergie. babcia mi przyrzadzała w mlodosci różne specyfiki ale niestety. wole zostac przy swoich lekach tym bardziej ze sa nowosci, które nie maja skutków ubocznych.