Chirurg naczyniowy: czym się zajmuje chirurgia naczyniowa?

2017-11-28 12:15

Chirurg naczyniowy udrażnia chore naczynia – poszerza je, usuwa zmiany (zrosty, tętniaki), a gdy jest to konieczne wstawia tzw. protezy naczyniowe, dzięki którym naczynie znów zaczyna funkcjonować w prawidłowy sposób. Chirurgia naczyniowa to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Chirurg naczyniowy: czym się zajmuje chirurgia naczyniowa?
Autor: Thinkstockphotos.com Chirurg naczyniowy: czym się zajmuje chirurgia naczyniowa?

Spis treści

  1. Chirurg naczyniowy - jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?
  2. Chirurg naczyniowy - jakie badania wykonuje chirurg naczyniowy?
  3. Jak pozbyć się pajączków?
  4. Chirurgia naczyniowa - metody leczenia stosowane w chirurgii naczyniowej

Chirurg naczyniowy zajmuje się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem chorób, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Chirurgia naczyniowa nie zajmuje się chorobami naczyń z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii.

Chirurg naczyniowy - jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?

Najważniejsze schorzenia, które leżą w kompetencji chirurga naczyniowego to:

Jak pozbyć się pajączków?

Chirurg naczyniowy - jakie badania wykonuje chirurg naczyniowy?

Do chirurga naczyniowego trafiają najczęściej pacjenci, którzy skarżą się na:

  • skurcze i pieczenie nóg
  • puchnięcie, m.in. w okolicach kostek
  • uczucie ciężkości

Zgłaszają się też chorzy, którzy zauważyli u siebie pajączki, żylaki, narzekają na częste mrowienie, drętwienie lub brak czucia w kończynach. Mogą to być pierwsze objawy problemów z krążeniem, zwłaszcza jeśli dochodzi do zaburzeń tkankowych, czyli pojawia się coraz więcej brązowych lub sinych przebarwień na skórze, świadczących o zapaleniu lub pękaniu żylaków.

Do chirurga naczyniowego trafiają też osoby z bólem, najczęściej odczuwanym za mostkiem, kaszlem, powtarzającymi się dusznościami, bo może to świadczyć o zatorze tętnicy płucnej.

Podczas wizyty chirurg naczyniowy przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, przejrzy wyniki dotychczas wykonanych badań, zbada pacjenta, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie choroby, której objawy widać gołym okiem, np. przewlekłe owrzodzenia żylne. W zależności od schorzenia chirurg naczyniowy może skierować na określone badania, by wykluczyć lub potwierdzić wstępną diagnozę.

Najczęściej wykonywane badania z zakresu chirurgii naczyniowej to USG Dopplera tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, USG Dopplera żył kończyn dolnych i górnych, czy USG Dopplera tętnic trzewnych. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne, a bardzo pomocne w diagnozie wielu chorób. Daje odpowiedź na pytanie, czy przepływ krwi jest prawidłowy - gdzie płynie wolniej, gdzie szybciej lub cofa się, co może świadczyć np. o niedomykalności zastawki żylnej. Poza tym USG Dopplera daje obraz o wydolności i przekroju badanych tętnic i żył, a co za tym idzie dzięki niemu można wykryć ewentualne zwężenia tętnic, wywołane miażdżycą, zagrożenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową lub inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi, rąk i nóg. Inne badania, stosowane w ramach chirurgii naczyniowej to m.in. tomografia komputerowa, arteriografia, angioskopia, flebografia, czy limfografia.

Chirurgia naczyniowa - metody leczenia stosowane w chirurgii naczyniowej

Chirurg naczyniowy po postawieniu diagnozy może zdecydować o zastosowaniu nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych metod leczenia lub, gdy jest taka konieczność, skierować pacjenta na operację. To również on kwalifikuje chorych do amputacji kończyn, np. w przypadku stopy cukrzycowej.

Najczęściej stosowane metody to m.in. skleroterapia (wykorzystywana w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej) czy metody wewnątrznaczyniowe, do których zalicza się:

  • przezskórną angioplastykę balonową (w miejsce niedrożności lub zwężenia naczynia wprowadza się cewnik balonowy)
  • wszczepienie stentu (stosowany np. w tętnicy biodrowej, udowej czy szyjnej)
  • wszczepienie stentgraftu (stosowany m.in. wtedy, gdy tętnica jest uszkodzona lub w przypadku wystąpienia przetoki tętniczo-żylnej)
  • aterektomia (polega na usunięciu lub redukcji blaszek miażdżycowych za pomocą specjalnego urządzenia)

Jeśli choroba naczyniowa jest bardzo zaawansowana lub zagraża życiu pacjenta, lekarz może podjąć decyzję o zabiegu operacyjnym (m.in. rekonstrukcje i udrażnianie tętnic, pomostowanie, operacyjne leczenie obrzęku chłonnego).