Jak rozpoznać, czy to żylaki? Oto ich wczesne objawy

2022-06-28 12:00

Żylaki szpecą nogi, ale są też efektem poważnych problemów z krążeniem. Nie wiesz jak rozpoznać żylaki? Zastanawiasz się, czy pajączki, które ostatnio zauważyłaś, są groźne? Sprawdź, co może świadczyć o tym, że masz żylaki i kiedy powinnaś zgłosić się do flebologa, który specjalizuje się w leczeniu żylaków.

Jak rozpoznać, czy to żylaki? Oto ich wczesne objawy
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Żylaki: wczesne objawy
  2. Żylaki: najpierw pojawiają się pajączki
  3. Żylaki: ból pod kolanem i w pachwinach

Żylaki dość łatwo jest rozpoznać, jeśli już się dobrze rozwinęły. Jednak wtedy są już poważnym problemem, wymagającym leczenia chirurgicznego. Czy można wcześniej rozpoznać nadchodzące kłopoty? Co świadczy o tym, że wkroczyłaś w tzw. okres przedżylakowy?

Czy możemy zapobiec powstawaniu żylaków w ciąży?

Żylaki: wczesne objawy

  • żyły są bardziej widoczne, jakby były tuż pod skórą, szczególnie te na łydkach i wewnętrznych stronach ud - na tym etapie nie są jednak zgrubiałe i bardziej wyczuwalne pod palcami
  • masz wrażenie, że wieczorem buty są za ciasne, a stopy masz ciągle wilgotne
  • masz kłopoty ze staniem w jednym miejscu
  • gdy siedzisz, nieustannie poruszasz stopami, drepczesz w miejscu albo zakładasz nogę na nogę
  • prześladuje cię uczucie ciężkich nóg
  • nogi puchną ci w okolicach kostek
  • wieczorem bolą cię łydki, czasem łapią kurcze

Żylaki: najpierw pojawiają się pajączki

Pajączki (teleangiektazje) pojawiające się pod kolanami i w okolicy kostek są pierwszym poważnym sygnałem, że grożą ci żylaki. Pajączki są poważnym sygnałem niesprawności drobnych żyłek leżących tuż pod skórą. Pajączki w okolicach kostek i stóp prawie zawsze świadczą o zaawansowanej chorobie całego układu żylnego i wymagają pilnej konsultacji flebologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu żył.

Żylaki: ból pod kolanem i w pachwinach

Dokuczliwy ból pod kolanem lub w pachwinach, który pojawia się np. po długim siedzeniu lub staniu nie jest problemem ortopedycznym a dowodem na to, że tworzą się tzw. wewnętrzne żylaki - powstają one na tzw. żyłach przeszywających, które łączą żyły powierzchowne (to tu najczęściej robią się żylaki) z żyłami głębokimi. Są ukryte głęboko pod skóra i dlatego rozpoznać je można, wyłącznie wykonując specjalistyczne badanie żył, zwykle przy użyciu aparatu USG.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?