Boraks - do prania i z apteki. Boraks na stany zapalne

Boraks - pewnie jak słyszycie tę nazwę to od razu myślicie o środkach czyszczących czy ekologicznym proszku do prania. Ale boraks to też składnik wielu leków. Zobaczcie, na co można zastosować boraks.

Boraks możemy kupić pod postacią białego proszku. W takiej formie bardzo często dodawany jest do domowego proszku do prania. Jednak nie tylko do tego można go wykorzystać. Boraks jest także składnikiem leków o działaniu antyseptycznym.

Spis treści

 1. Boraks - czym jest? 
 2. Boraks a bor. Zastosowanie boraksu
 3. Boraks - czy jest trujący?
 4. Boraks - objawy zatrucia
 5. Boraks - zasady bezpieczeństwa
 6. Boraks z apteki - dlaczego nie wolno go połykać?
 7. Boraks z apteki - przeciwwskazania
 8. Boraks z apteki - działania niepożądane
 9. Boraks - środki czyszczące z boraksem
 10. Boraks - przepis na proszek do prania z boraksem
 11. Pasta do czyszczenia z boraksu
 12. Przepis na domowego "kreta" z boraksem
 13. Boraks - odstrasza owady!

Boraks - czym jest? 

Boraks to boran sodu, uwodniony sodowy tetraboran. Boraks znajdziemy pod zapisem chemicznym: Na2B4O7. To nieorganiczny związek chemiczny, słabo rozpuszcza się w wodzie, występuje w formie bezbarwnych kryształków. 

Co ciekawe boraks otrzymuje się z naturalnych złóż mineralnych, w których kwas borowy występuje pod postacią soli.

Boraks a bor. Zastosowanie boraksu

Jednym ze składników chemicznych boraksu jest bor. To pierwiastek, który w organizmie ludzkim jest odpowiedzialny za procesy pamięciowe i funkcje intelektualne. Poprawia koncentrację, szybkość reakcji i koordynację ruchową.

Polecamy: DIETA na dobrą pamięć i koncentrację

Bor odpowiada także za prawidłowy metabolizm fosforu, wapnia czy witaminy D. Dzięki jego obecności te minerały i witamina D lepiej się wchłaniają. A odpowiedni poziom witaminy D przekłada się na lepsze samopoczucie. 

W organizmie człowiek pod wpływem działania kwasów żołądkowych z boraksu tworzy się kwas borowy oraz chlorek sodu.

Boraks ma działanie:

 • przeciwgrzybicze,
 • antyseptyczne,
 • antybakteryjne,
 • przeciwwirusowe,
 • ściągające.

Boraks można stosować przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych i skóry. Świetnie sprawdzi się przy leczeniu ran i oparzeń na skórze, a także w przypadkach zakażeń bakteryjnych - zapalenia pochwy czy zapalenia błony śluzowej gardła lub stanów zapalnych w jamie ustnej.

Boraks - czy jest trujący?

Skoro boraks jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, to czy może być trujący? Poprawia kondycję skóry, leczy pleśniawki, ale spożywany może być trujący! 

Boraks kumuluje się w płynach ustrojowych i w organach – głównie w nerkach, wątrobie, kościach, mózgu, a także w tkance tłuszczowej.W nadmiarze jest bardzo szkodliwy.

W Polsce nie ma problemów z kupieniem boraksu, za to w Niemczech trafia tylko do aptek pod etykietką trucizny.

Boraks - objawy zatrucia

Jeśli dojdzie do zatrucia organizmu boraksem pojawiają się:

Boraks - zasady bezpieczeństwa

Boraks ma szerokie zastosowanie - stosowany jest także jako środek czyszczący. Jeśli z niego korzystamy to:

 • należy mieć rękawiczki ochronne oraz ochronne okulary,
 • nie można wdychać oparów boraksu,
 • zawsze pozbywaj się reszek boraksu,
 • przechowuj boraks poza zasięgiem dzieci,
 • wietrz mieszkanie po sprzątaniu,
 • nie używaj boraksu będąc w ciąży.

Boraks z apteki - dlaczego nie wolno go połykać?

Człowiek potrzebuje od 2 do 5 mg boru dziennie przy zbilansowanej diecie. Jednak uwaga! Boraksu nie powinno się spożywać doustnie! Boraks z apteki znajdziemy w maści Tormentiol oraz płynach do płukania jamy ustnej - np. Aphtin czy Gargarin. Dlaczego boraksu nie wolno jeść? Otóż jeśli połkniemy płyny przeznaczone do płukania jamy ustnej w naszym organizmie znajdzie się tetraboran, a ten ma działanie trujące.

Boraks w aptece może być nieco droższy niż ten kupowany przez internet. Zależy od tego, jakiego preparatu poszukujemy i do czego zamierzamy go stosować. Boraks w czystej postaci można wykorzystać do domowej roboty proszku do prania. Ale o tym za chwilę. 

Boraks z apteki - przeciwwskazania

Boraksu w żadnej postaci nie wolno stosować przy uczuleniu na boran sodu. Zawsze też należy zachować ostrożność przy dawkowaniu preparatów z boraksem dzieciom.

Maści z boraksem nie wolno stosować na: odczyny poszczepienne, otwarte rany, zmiany skórne po ospie wietrznej.

Dzieciom NIE WOLNO podawać płynów do płukania jamy ustnej z boraksem.

Boraks z apteki - działania niepożądane

Stosując preparaty apteczne z boraksem może dojść do podrażnienia skóry lub błon śluzowych.

Boraks - środki czyszczące z boraksem

To chyba najpowszechniejsze zastosowanie boraksu. Każdy z nas może boraks kupić i zrobić domowy i ekologiczny środek czyszczący. 

Boraks ma doskonałe właściwości czyszczące i odkażające - stosuje się go przy usuwaniu zabrudzeń, smug, zacieków, brudu w piekarniku, czy prania. Poradzi sobie z przypalonym garnkiem, wypierze brudne ubrania. Używa się go do mycia łazienek, podłóg i szyb. Radzi sobie lepiej niż ocet, dlatego jest polecany przy mocnych zabrudzeniach, z którymi ocet czy soda oczyszczona rady sobie nie dadzą. Do sprzątania najlepiej kupować boraks dziesięciowodny - dużo lepiej rozpuszcza się w wodzie.

Boraks - przepis na proszek do prania z boraksem

 • 1 kg boraksu
 • 1 kg sody 
 • 250 g płatków mydlanych

Całość należy dokładnie wymieszać. Do pralki wsypuje się do 2 łyżek mieszanki.

Pasta do czyszczenia z boraksu

Wymieszaj boraks z wodą tak, aby uzyskać gęstą pastę. Następnie nałóż ją na brudne miejsce i pozostaw na 15 min. Po tym czasie spłucz dokładnie wodą.

Przepis na domowego "kreta" z boraksem

Wsyp pół szklanki boraksu w rurę zlewu i zalej dwoma szklankami gorącej wody. Po 15 minutach spłucz dokładnie wodą. Gotowe!

Boraks - odstrasza owady!

Boraks należy rozpuścić w wodzie i dodać cukier. Karaluchy i mrówki skorzystają z zatrutej wody, a ty pozbędziesz się insektów.

Zagotuj pół szklanki wody ze szklanką cukru, po wystudzeniu dodaj łyżkę boraksu. Nalej do płaskiego naczynia i umieść tam, gdzie pojawiają się insekty.

W przypadku, gdy chcesz pozbyć się gniazda os - rozpuść 1. porcję boraksu w 9. porcjach wody. Całość przelej do spryskiwacza i jak najczęściej pryskaj gniazdo owadów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE