Badania prenatalne inwazyjne - amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówki

Jeśli prenatalne badania nieinwazyjne wykażą nieprawidłowości, możesz zostać skierowana na tzw. badania prenatalne inwazyjne: amniopunkcję, kordocentezę i biopsję kosmówki. Niestety, niosą one ze sobą niewielkie (1 - 2 proc.) ryzyko powikłań, np. poronienia.

Badania prenatalne inwazyjne, podczas których lekarz nakłuwa igłą brzuch, żeby pobrać komórki do badania, przeprowadzane są pod kontrolą USG - specjalista widzi więc płód na ekranie i tak manewruje igłą, aby nie dotknąć dziecka. Od dziecka nie pobiera się też żadnych komórek do analizy. Nakłucie jest minimalne, więc nie może spowodować krwotoku. Po badaniu zostajesz przez kilka godzin pod opieką lekarską. Gdybyś się źle poczuła, pomoc szybko nadejdzie.

Badania w ciąży - które są obowiązkowe?

Amniopunkcja

Kiedy wykonuje się amniopunkcję?
Po 14. tygodniu ciąży.
Na czym polega amniopunkcja?
Po miejscowym znieczuleniu lekarz nakłuwa igłą powłoki brzuszne i pęcherz płodowy. Pobiera strzykawką ok. 15 ml płynu owodniowego, czyli wód płodowych. Znajdują się tam komórki płodu pochodzące ze złuszczającej się skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się w laboratorium ich hodowlę, a po namnożeniu komórek - wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa się jego tzw. kariotyp. Na wynik badania trzeba zwykle poczekać miesiąc. Pobranie płynu owodniowego trwa zaledwie kilka minut. Amniopunkcja wiąże się z 0,5-1-proc. ryzykiem poronienia.
Co może wykryć amniopunkcja?
Niemal 200 schorzeń dziedzicznych, m.in. zespół Downa, Edwardsa, hemofilię.

Biopsja kosmówki (trofoblastu)

Kiedy wykonuje się biopsję kosmówki?
Można przeprowadzić we wczesnej ciąży - między 9. a 11. tygodniem.
Na czym polega biopsja kosmówki?
Za pomocą specjalnej igły przez powłoki brzuszne (w miejscowym znieczuleniu) albo cewnikiem przez kanał szyjki macicy pobiera się wycinek kosmówki, czyli zewnętrznej błony otaczającej zarodek. Jest ona zbudowana z tych samych tkanek co płód. Na wyniki czeka się krótko (1-3 dni). Samo badanie trwa kilkanaście minut. Biopsja trofoblastu wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań niż amniopunkcja. Zarezerwowana jest przede wszystkim dla pacjentek, które już np. urodziły dziecko z wadą genetyczną. Lekarzowi zależy więc na tym, żeby płód zbadać wcześnie i szybko mieć wynik analizy.
Co może wykryć biopsja kosmówki?
Na podstawie laboratoryjnych badań komórek kosmówki można wykryć niektóre choroby genetyczne, np. zanik mięśni (tzw. dystrofię Duchenne’a), niedokrwistość sierpowatą.

Czytaj też: Jakie są rodzaje biopsji?

Kordocenteza

Kiedy wykonuje się kordocentezę?
Można ją przeprowadzić w 19.-20. tygodniu ciąży.
Na czym polega kordocenteza?
To analiza krwi pępowinowej. W znieczuleniu miejscowym długą, cienką igłą lekarz wkłuwa się przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew. Badanie trwa kilkanaście minut, ale potem powinnaś przez kilka godzin zostać pod opieką lekarską. Na wyniki trzeba czekać ok. 7 dni. Kordocenteza wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań (np. poronieniem) niż amniopunkcja.
Co może wykryć kordocenteza?
W przypadku konfliktu serologicznego robi się badanie, by wiedzieć, czy płód nie ma anemii i jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi niszczących czerwone ciałka dziecka (jeśli jest wysokie, to jeszcze w łonie matki można dziecku przetaczać krew). Badając leukocyty (białe krwinki), sprawdza się, czy wystąpią choroby dziedziczne.

Polecamy e-poradnik
E-poradnik - badania w ciąży

Autor: Materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

  • jaki jest aktualny kalendarz wszystkich badań ciążowych zalecanych przez ekspertów
  • jakie są normy badań moczu i morfologii krwi dla kobiet w ciąży
  • czemu służy test obciążenia glukozą i jak odczytywać jego wyniki
  • kiedy należy zrobić trzy ważne badania USG i czego można się z nich dowiedzieć
  • czym są nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne oraz po co się je wykonuje.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mumia
|

Ja miałam taką punkcję w Holandii. Również w 23. tygodniu. I też nie dostałam znieczulenia. To raczej nie boli i takie znieczulenie nie jest potrzebne.

titka23
|

Miałam takie wkłucie w 23tygodniu ciąży i nie dostałam żadnego znieczulenia po wkłuciu musiałam odrazu jechać do instytutu genetyki aby się zarejstrować. NA SZCZĘŚCIE RZADNYCH POWIKŁAŃ NARAZIE NIEMAM