Kordocenteza: badanie prenatalne inwazyjne

2013-10-01 15:53

Kordocenteza to prenatalne badanie inwazyjne, które polega na analizie krwi pępowinowej. To najtrudniejsze do wykonania inwazyjne badanie prenatalne w ciąży, niosące największe ryzyko powikłań. Kiedy i po co wykonuje się kordocentezę? Jak przebiega to badanie?

Kordocenteza: badanie prenatalne inwazyjne
Autor: Photos.com Kordocenteza to inwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się, gdy u ciężarnej wystąpił konflikt serologiczny.

Kordocenteza to inwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się, gdy u ciężarnej wystąpił konflikt serologiczny. Na podstawie analizy próbki można ustalić m.in. kariotyp (zestaw chromosomów) i DNA, pozwalające stwierdzić czy dziecko jest obarczone chorobą genetyczną. Zbadać można także morfologię i grupę krwi (przy ryzyku wystąpienia konfliktu serologicznego).

Kiedy wykonuje się kordocentezę?

Można ją przeprowadzić w 19.-20. tygodniu ciąży.

Czytaj też: Odczyn Coombsa: testy PTA i BTA

Na czym polega kordocenteza?

To analiza krwi pępowinowej. W znieczuleniu miejscowym długą, cienką igłą lekarz wkłuwa się przez powłoki brzuszne do pępowiny i z pętli pępowinowej pobiera krew. Badanie trwa kilkanaście minut, ale potem powinnaś przez kilka godzin zostać pod opieką lekarską. Na wyniki trzeba czekać ok. 7 dni. Kordocenteza wiąże się z dwa razy większym ryzykiem powikłań (np. poronieniem) niż amniopunkcja.

Co może wykryć kordocenteza?

W przypadku konfliktu serologicznego robi się badanie, by wiedzieć, czy płód nie ma anemii i jakie jest stężenie przeciwciał z twojej krwi niszczących czerwone ciałka dziecka (jeśli jest wysokie, to jeszcze w łonie matki można dziecku przetaczać krew). Badając leukocyty (białe krwinki), sprawdza się, czy wystąpią choroby dziedziczne.