Opryszczka narządów płciowych - choroba przenoszona drogą płciową

2014-03-16 11:58 Beata Prasałek | Konsultacja: Ewa Porada, dermatolog-wenerolog

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus Herpes simplex typ II (typ I odpowiada za opryszczkę wargową). Choroba przenosi się drogą płciową. Niestety, opryszczkę można tylko zaleczyć, nie można jej wyleczyć całkowicie, ponieważ nie ma metody na pozbycie się wirusa. Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych i jak przebiega leczenie?

Opryszczka narządów płciowych rozwija się zwykle w ciągu tygodnia od momentu zakażenia. Objawy pojawiają się stopniowo: Najpierw na narządach płciowych pojawiają się swędzące pęcherzyki, które przeobrażają się w bolesne ranki. U kobiet owrzodzenia mogą powstać również w pochwie, szyjce macicy i w cewce moczowej. Opryszczce płciowej może towarzyszyć gorączka, ból przy oddawaniu moczu, złe samopoczucie i powiększenie węzłów chłonnych. Objawy po ok. 2 tygodniach ustępują, ale wirus pozostaje w organizmie. Co jakiś czas może się samoczynnie ujawniać, zwłaszcza w okresach osłabienia organizmu.

Jak wykryć opryszczkę narządów płciowych

Zwykle lekarz rozpoznaje opryszczkę na podstawie widocznych objawów opryszczki. Czasem jednak trzeba pobrać do badania laboratoryjnego materiał z pęcherzyków albo próbkę zmienionej skóry.

Leczenie opryszczki narządów płciowych

Jak wiadomo, w przypadku wirusów antybiotyki nie są skuteczne. Gdy opryszczka ma łagodny przebieg, lekarz zleca kremy lub maści przeciwzapalne i wysuszające. Przy ostrzejszym przebiegu niezbędne bywają preparaty doustne, które łagodzą objawy choroby i wydłużają okresy między jej nawrotami. Niestety, nosicielem wirusa jest się do końca życia.
Uwaga! Jeżeli opryszczka narządów płciowych ujawni się u kobiety w ciąży tuż przed rozwiązaniem, bywa wskazaniem do cesarskiego cięcia. Chodzi o to, żeby ustrzec noworodka przed zakażeniem wirusem w trakcie porodu. Taka infekcja mogłaby prowadzić do niebezpiecznych zmian w centralnym układzie nerwowym malca (wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu).

Gdzie szukać pomocy

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową jest bezpłatne. Wystarczy się zgłosić do poradni skórno-wenerologicznej. Nie trzeba korzystać z przychodni rejonowej.

Telefon zaufania “W”: (022) 629 79 77 (działa codziennie od 16 do 21) 
Telefon zaufania AIDS: (022) 622 50 01 (całą dobę) 
Telefon zaufania dla osób żyjących z HIV/AIDS: (022) 628 32 85 (pon.–pt., w godz. 9–15)

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
pdhsob
|

podręcznym rozwiązaniem problemów z opryszczką i nie tylko jest sposób mojej Babci dobry ze sprawdzonego pochodzenia miód.
Sprawdza się przy opryszczce, trudno gojących ranach jak i różnego rodzaju maseczkach do pielęgnacji skóry

Herpes
|

Moi drodzy wespół zainfekowani. Już 2 miesiące jestem herpeso-nosicielem. Dodatkowo wcześniej miałam już atopic dermasis (AZT). Dlatego dziś walczę z eczema herpeticum. Boję się o mój układ nerwowy, bo mam "sztywny kark" i uczucie drętwienia. Obecnie leczę się u deramtologa, który przepisał mi heviran 400 rano i wieczór. Gdyby nie to lekarstwo mogłabym mieć zmiany co chwila, a już na pewno w okresie przed i po miesiące. Czytam zagraniczne artykuły dot. leczenia i zarówno w Pol., jak i na świecie dostępny jest tylko acyklowir. Mażę o terapii, która wyeliminowała by wirusa z naszych organizmów. Obecnie prowadzone są badania kliniczne dla immunoterapii (aby nasz organizm mógł rozpoznawać i kontrolować wirusa, gdy się aktywuje), nie jest to jednak równe z wybiciem tego mikroorganizmu z ustroju. Immunoterapia ma polegać na terapeutycznych szczepionkach. Przykładowe to Theravax z firmy Raccional Vaccine (USA) oraz Gen-003 z firmy Genocea biosciences (GB). Wiadomo mi również, że Australia również bierze udział w wyścigu nad terapeutyczną szczepionką. Po za szczepionkami, w przygotowaniu jest też nowy lek (nie eleliminuje HSV, ale ma być skuteczniejszy w hamowaniu namnażania tego drobnoustroju i jego przenoszenia na innych ludzi) PRITELIVIR firmy Aicuris (Niemcy), to już nie acyklowir, ale nowa generacja leku. Dałabym wszystko by uczestniczyć w badaniach klinicznych nad tymi specyfikami. Jednocześnie wiem, że wszystkie badania maja miejsce po za granicami POL, a nowe rozwiązania mogą trafić na rynek komercyjny za wiele lat. Żadna z firm nie udzieli konkretnego terminu pojawienia się specyfików na sprzedaż. Piszcie, jeśli macie, jakiś pomysł, jak dostać się na trial lub, jak przyspieszyc wejście nowych preparatów na rynek- ew.larkin@yahoo.com

dlainformacji
|

podane w artykule telefony zaufania:
Telefon zaufania "W": (022) 629 79 77 (działa codziennie od 16 do 21)
Telefon zaufania AIDS: (022) 622 50 01 (całą dobę)

nie działają.
Może zweryfikujcie i uaktualnijcie artykuł. Ja potrzebowałam szybkiej informacji, a ktoś może potrzebować pomocy.

gość
|

nie leczcie się sami - trzeba zgłosić się do wenerologa, dodatkowo kobietom zalecam dopochwowo invag w celu przywrócenia naturalnej mikroflory pochwy

Basiol
|

Jak ma się problem z opryszczką, to najlepiej iść do lekarza i zapytać o lek przeciwwirusowy w tabletkach - u mnie zdziałał cuda, bo naprawdę rozprawił się z wirusem opryszczki.

marcinekkk191@pooczta.pl
|

prosze o kontakt na mejla,mam problem.

zarażony
|

ja pije zioła przepisane przez starego dziadka którego gdybym mógł nosiłbym na tronie, zioła kupiłem i pije od roku - nawrotów brak, może i nie wyleczyłem ale sie nie pokazuje i to najważniejsze . Jak chcecie sprawdzić czy wam pomoże to piszcie na axcx@wp.pl - z chęcią pomogę wszystkim bo mi nikt nie pomógł, dopiero ten człowiek - a jego wiedzę trzeba szerzyć bo jest skuteczna

makos
|

Mam problem na moim żołedziu pojawiły sie pecherzyki ktore mnie pieka a nie uprawiałem stosunku

krupson
|

żołądz a raczej ciut pod nim mam jakies zgrobienie wyglada jak bylo by napuchniete ale nie jest dotykajac czuje ze jest to cos w rdzaju obraczki zaraz poc skóra co moze byc tego przyczyna od ponad poł roku nie swintusze bo zona byla w ciazy nie mialem innych partnerek co to moze byc? jaka przyczyna jak leczyc?

tycjan
|

marze o wizycie u lekarza ale za granica bez znajomosci jezyka malo tego nie moge znalezc w holandi! zadnego lekarza derm.-wener. do urlopu daleko a tez temat mnie martwi bo stoi w miejscu badz tzw opryszczka minimalnie znika albo zauwazam to co chcialbym zauwazyc.. w pierwszy dzien gdy zauwazylem malutkie hmm..milimetrowe,podczerwienione,laczace sie ze soba w koraliki tak to nazwe,opryszczki.ktore znajduja sie na dolnych krawedziach zoledzia nie laczac sie wokol niego lecz dwu stronnie w takze milimetrowych liniach..dnia dzisiejszego podczerwienie dawno zniknelo linie sie zmiejszaja..zaznaczam..chwilowe swedzenie w pierwszy dzien-tylko,bez zapachu,bez bolu,zamkniete nie saczy sie z tego nic no ale nadal nie znika jestem przeziebiony i mam nadzieje,ze nic sie z tym nie wiarze chociaz gdzies tam wyczytalem blebleble - chyba za duzo albo za malo czytam..nie wiem co poczac..prosze..