Problemy z podejmowaniem decyzji [Porada eksperta]

2009-02-10 10:40

Mam problemy z podejmowaniem decyzji zarówno w sprawach błahych np. kupno butów, jak i tych poważniejszych (gdzie mieszkać, pracować). Nie wiem, z czego to wynika i jak sobie pomóc. Może jestem za bardzo wymagająca i chcę idealnego rozwiązania? Liczę się też bardzo z opiniami innych, co jeszcze bardziej mnie wpędza w niezdecydowanie. Zazdroszczę ludziom, którzy wiedzą, czego chcą i nie żałują wcześniej podjętej decyzji.

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Witaj! Prawdopodobnie tak jest, że pragniesz rozwiązań idealnych i nie możesz pogodzić się z tym, że każda decyzja ma swoje wady i zalety. Każda decyzja pociąga za sobą jakieś konsekwencje, z którymi będziesz przez jaki czas, albo bardzo długo (miejsce do życia) musiała się zmagać. Właśnie ten fakt musisz zaakceptować - nie ma wyjść idealnych! Choćbyś nie wiem jak długo myślała i nie wiem ile czynników brała pod uwagę, to nigdy idealnie nie będzie. Może być tylko wystarczająco dobrze. Warto się zastanawiać, warto być roztropnym, ale nie warto wymagać niemożliwego, bo to tylko utrudnia życie. Warto podjąć jakąkolwiek decyzję, niż nie zrobić nic i pozostawać w zawieszeniu. Decyzja i tak zostanie podjęta (brak decyzji też jest decyzją!), ale warto robić to świadomie, a nie poddawać się nurtowi wydarzeń, a potem tego żałować.

Kiedy jednak już na coś się zdecydujesz, to walcz o to, aby być zadowoloną z tego, co postanowiłaś. Dostrzegaj pozytywne strony wyboru, skupiaj się na jego jaśniejszych stronach, pomijaj lub "rozpracowuj" wady. I nie wyrzucaj sobie, ze źle wybrałaś. Często dopiero z perspektywy czasu i dopływu innych informacji możemy ocenić, jaka była nasza decyzja. Winimy się wtedy, że "przecież mogłam to przewidzieć!". Niestety często nie możemy, a działać i żyć trzeba. Problem jest pewnie też w tym, że mało znasz siebie i swoje potrzeby. Skup się przez najbliższy czas na tym, aby to zmienić - pytaj siebie, czego chcesz, co wolisz, co ci się podoba. Uwierz w siebie i swoje wybory i nie staraj się być doskonała! To ci pomoże.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.