Sapioseksualizm - co to jest?

2021-05-25 14:08

Sapioseksualizm to rodzaj preferencji seksualnej, w której pozycję numer jeden zajmuje intelekt. Osoby sapioseksualnej nic tak nie podnieca, jak flirt z... inteligencją partnera. Nie mają znaczenia jego wygląd ani stan portfela. Liczy się tylko to, co ma w głowie. Przeczytaj, czym dokładnie jest sapioseksualizm i sprawdź w naszym teście na sapioseksualizm, czy sam/a nie jesteś sapioseksualist/-ką!

Sapioseksualizm, czyli mózg jest sexy. Test na sapioseksualizm
Autor: thinkstockphotos.com Sapioseksualiści nierzadko spędzają wieczory na wspólnej lekturze, dyskusjach.

Spis treści

  1. Czym jest sapioseksualizm?
  2. Test na sapioseksualizm

Sapioseksualizm to termin, który powstał kilka lat temu, kiedy to jeden z portali randkowych, OK Cupid, wprowadził możliwość wyboru sapioseksualności jako preferencji seksualnej.

"Sapio" po łacinie znaczy: rozumiem, wiem, ale także - smakuję, kosztuję. Sapioseksualizm polega na odczuwaniu pociągu do osób z ponadprzeciętną inteligencją. To już nie tylko orientacja, ale wręcz trend promowany także przez media.

Jeszcze nie tak dawno temu triumfy popularności święciła "Ally McBeal", chudziutka i niepozorna prawniczka, której wyobraźnia, poczucie humoru i inteligencja sprawiała, że panowie oszaleli na jej punkcie. Z kolei dla genialnego brzydala, doktora House'a, dałaby się pokroić niejedna przedstawicielka płci pięknej...

Dla sapioseksualnej kobiety randka z przystojniakiem, który jednak nie ma zbyt wiele do powiedzenia nie jest żadną atrakcją (no, chyba, że tylko raz!).

I odwrotnie: sapioseksulany mężczyzna urodę kobiety traktuje jako pewien dodatek, ale jeśli chce z nią stworzyć trwały związek, to przede wszystkim, musi mieć z nią o czym rozmawiać.

Dla sapioseksualistów nie ma nic bardziej seksownego niż "piękny umysł". Intelekt jest bazą ich relacji, to najbardziej podniecający atrybut u potencjalnego partnera.

Przykładem sapioseksualnej pary z pewnością byli Maria Czubaszek i Wojciech Karolak. Muzyk wyznał kiedyś, że, co prawda, jego ukochana miała świetne nogi, ale: "Cała piękność leżała w jej duszy i usposobieniu".

Największy narząd seksualny. Jest ważniejszy od wymyślnych pozycji w łóżku

Czym jest sapioseksualizm?

Sapioseksualiści na partnerów wybierają osoby intrygujące, ale nie powierzchownością, tylko np. sposobem doboru słów. Inteligentny dowcip przyprawia ich o gęsią skórkę, błyskotliwe riposty powodują szybsze bicie serca, a możliwość czytania między wierszami - wprost obezwładnia.

Na pierwszą randkę nie idą do kina, to strata czasu! No, chyba że jest to klasyka gatunku, film, o którym można podyskutować, ale na to też przyjdzie czas.

Na początku znajomości lepiej sprawdza się długi spacer, kawiarnia, kolacja lub wypad na drinka, byle tylko móc jak najdłużej rozmawiać. To właśnie wspólne tematy zbliżają ich do siebie. Ale czasem, jeśli mają na nie inne poglądy, to też im nie szkodzi - mogą ze sobą wejść w polemikę, sprzeczać się, dowodzić i perorować.

Potem, w ich wspólnym domu, pełno jest gazet i książek, bo oboje uwielbiają pogłębiać swoją wiedzę i dzielić się nią. Nawzajem się inspirują. Rozmawiają bez przerwy: po powrocie z pracy zdają sobie dokładną relację z całego dnia, radzą się w ważnych i mniej ważnych kwestiach, razem się śmieją i razem martwią.

A w łóżku? Też mogą gadać! Ale wiedzą o sobie już tak dużo, że rozumieją się nawet bez słów. Trudno o bardziej zgrane pary niż te sapioseksualne, bowiem ich związek oparty jest na wzajemnym zrozumieniu, na dogłębnym i nieustającym poznawaniu drugiej osoby oraz na przeświadczeniu, że właśnie bliskość dusz jest kwestią najistotniejszą.

Fizyczne pożądanie pojawia się dopiero po nawiązaniu z partnerem intelektualnej więzi. Dużą rolę gra tu również inteligencja emocjonalna. Partnerzy bezbłędnie odczytują stany psychiczne i uczucia ukochanej osoby, a znając ją (w pełnym tego słowa znaczeniu) wiedzą, jak reagować, co tylko wzmacnia ich więź.

Test na sapioseksualizm

Odpowiedz na poniższe pytania i zanotuj odpowiedzi TAK czy NIE

1. Czy, według ciebie, atrakcyjny wygląd partnera/ki jest bez znaczenia, jeśli nie masz z nim/nią wspólnych tematów do rozmowy?

2. Czy uważasz, że kino albo teatr to jest zły pomysł na pierwszą randkę?

3. Czy uważasz, że przeciwieństwa wcale się nie przyciągają, jak zwykło się mówić?

4. Czy często zdarza się, że w piątkowy wieczór i przy butelce wina, zamiast kochać się ze swoją drugą połówką do późnej nocy gorąco nad czymś rozprawiacie?

5. A może nawet podczas seksu rozmawiacie?

6. Czy rozstałaś/-eś się kiedyś z kimś, kto twoim zdaniem, nie dorównywał ci pod względem intelektu?

7. Czy każdą decyzję, którą musisz podjąć, najpierw zawsze bardzo dokładnie analizujesz ze swoim partnerem/-ką?

8. Czy uważasz, że najlepszym prezentem, niezależnie od okazji, jest książka?

9. Czy często wspólnie czytacie, a potem dyskutujecie na ten temat?

10. Czy podobają ci się mężczyźni/kobiety w okularach?

Od czego powinien zacząć się wieczorny seks? Ciekawa zasada seksuologów

Wyniki:

Jeśli odpowiedziałaś/-eś TAK na do 3 pytań – intelekt partnera/ki ma dla ciebie duże znaczenie, ale zwracasz też uwagę na jego/jej powierzchowność. W kwestiach łóżkowych, podnieca cię jednak jego/jej fizyczność.

Jeśli odpowiedziałaś/-eś TAK na 3-5 pytań – masz wyraźne tendencje w stronę sapioseksualizmu. W obliczu inteligencji, wiedzy, oczytania i sztuki prowadzenia dyskusji przez twojego/twoją ukochanego/ukochaną jesteś w stanie zaakceptować mankamenty jego/jej urody, czy niemodne ciuchy. Widzisz te "wady", ale wiesz, że tak naprawdę nie mają one znaczenia.

Jeśli odpowiedziałaś/-eś TAK na więcej niż 5 pytań – zdecydowanie jesteś sapioseksualna/y. Dusza partnera/ki nie ma przed tobą tajemnic. Rozumiecie się w pół zdania, a swoje stany emocjonalne rozpoznajecie za pomocą jednego spojrzenia. Gdy słyszysz, jak on/ona z zapałem opowiada ci o właśnie przeczytanym dziele filozoficznym, masz ochotę zedrzeć z niego/niej ubranie!

Przeczytaj również:

O autorze
Marta Uler
Marta Uler
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, urodowej i psychologicznej. Z wykształcenia również dietoterapeutka. Jej zainteresowania to medycyna, ziołolecznictwo, joga, kuchnia wegetariańska i koty. Jestem mamą dwóch chłopców - 10-letniego i 6-miesięcznego.