Relacja przerywana: na czym polega ten rodzaj związku?

2019-02-26 11:41

Relacja przerywana to związek, który teoretycznie się kończy, w praktyce jednak… wcale tak nie jest. Problem polega w tym przypadku na tym, że ludzie się ze sobą rozstają, po czym wracają do siebie i to niejeden, a wiele nawet razy. Dlaczego w niektórych związkach tak się dzieje i jakie mogą być skutki uwikłania w relację przerywaną?

Relacja przerywana: na czym polega ten rodzaj związku?
Autor: gettyimages.com Relacja przerywana nie zawsze musi zakończyć się rozstaniem.

Spis treści

  1. Relacja przerywana: jakie są jej przyczyny?
  2. Relacja przerywana: jakie mogą być jej konsekwencje?
  3. Relacja przerywana: czy lepiej się rozejść?

Związek przerywany zdawałby się idealnym potwierdzeniem tezy, że nic nie trwa wiecznie. Ludzie biorą śluby, rodzą im się dzieci, a mimo to czasami po wielu nawet latach okazuje się, że tak naprawdę nie jest im ze sobą po drodze i ostatecznie biorą rozwód, co przypieczętowuje ich rozstanie.

W takim przypadku osoby te zazwyczaj nie wracają już do siebie, a jeżeli wchodzą one w jakiś związek, to z całkowicie innym partnerem. Zdarza się jednak i tak, że jacyś ludzie – nierzadko wielokrotnie – rozstają się w wielkiej złości, po czym po krótkim czasie do siebie wracają. Tego rodzaju zjawisko określane jest właśnie jako relacja przerywana i we współczesnym świecie jest ono coraz częściej spotykane. Skąd się jednak ono bierze?

Relacja przerywana: jakie są jej przyczyny?

Relacja przerywana stanowi problem przede wszystkim tych osób, które są ze sobą przez dłuższy czas i są ze sobą silnie związane emocjonalnie. W tego rodzaju związki wchodzą również nierzadko te osoby, które mają tendencję do uzależnienia emocjonalnego od partnera.

Zdarza się, że relację uczuciową tworzą osoby, którym teoretycznie całkowicie nie po drodze – spowodowane to może być chociażby tym, że dążą one w życiu do całkowicie innych rzeczy (np. jeden partner koncentruje się wokół domowego ogniska, dla drugiego z kolei zdecydowanie najważniejsza jest kariera, a dopiero na drugim – lub jeszcze nawet dalszym – miejscu stawia on życie osobiste).

Istnieje również możliwość, że zwiążą się ze sobą osoby o całkowicie odmiennych temperamentach i upodobaniach – tutaj jako przykłady podać można związek introwertyka z ekstrawertykiem czy relację dwóch osób, z których jedna cały czas wolny lubi spędzać aktywnie, a druga z kolei preferuje spokojny odpoczynek w zaciszu własnego domu. Wymienione problemy stanowią jedne z tych, które bywają przyczyną tego, że ludzie, którzy darzą się uczuciami, ostatecznie tworzą relację przerywaną.

Wydawałoby się, że kiedy ludzie są całkowicie różni i z tego powodu ich związek nie funkcjonuje tak, jak powinien, do rozwiązania problemu nie trzeba wiele – wystarczy w końcu się rozstać. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy w grę wchodzą uczucia.

Ludzie mogą bowiem mieć nawet świadomość, że pozostają oni w związku, który ich nie satysfakcjonuje, a z drugiej strony gdzieś z tyłu głowy mogą oni mieć myśl, że przecież tę drugą osobę zwyczajnie bardzo mocno kochają. Tego typu stosunki stanowią jedną z podstawowych przyczyn relacji przerywanej – ludzie nie mogą się ze sobą rozstać przede wszystkim wtedy, kiedy coś jednak czują do swojego partnera i liczą, że kiedyś wreszcie nadejdą lepsze dla ich związku dni.

Relacja przerywana: jakie mogą być jej konsekwencje?

Wspomniany wyżej lepszy czas w związku czasami nie nadchodzi nigdy. Zdarza się, że relacja przerywana wielokrotnie rozpada się z powodu dokładnie takich samych problemów. Można tutaj dość prosty przykład – para rozchodzi się, bo ona ciągle dąży do realizacji swoich pasji, przez które nie ma czasu, który mogłaby spędzić z nim. Inny przykład – on planuje wytatuować sobie połowę skóry, kiedy tymczasem ona nie znosi tego rodzaju ozdób.

Para przez takie – teoretycznie błahe – problemy może się rozchodzić, aż w końcu obie strony mogą podjąć się prób modyfikacji swoich wzajemnych oczekiwań i ostatecznie wrócić do siebie. Zdarza się jednak, że partnerzy tylko pozornie chcą coś zmieniać – finalnie może się okazywać, że nadal każde z nich myśli dokładnie tak samo jak przed rozstaniem, pojawiają się kolejne konflikty i związek znów staje się relacją przerywaną, bo dochodzi do rozstania.

Rozstanie – czego tłumaczyć zapewne nie trzeba – z całą pewnością przyjemne nie jest. Podobnie jest z poprzedzającymi je w relacjach przerywanych konfliktami. Ostatecznie dochodzi więc do tego, że partnerzy niejednokrotnie zmagają się z cierpieniem.

Owszem, cierpienie to teoretycznie przemija wtedy, kiedy dwójka ludzi schodzi się ze sobą, w praktyce jednak zazwyczaj wcale nie oznacza to końca problemów. Jeżeli bowiem partnerzy systematycznie rozstaje się ze sobą, by po pewnym czasie ponownie do siebie wrócić, to zazwyczaj "coś jest na rzeczy" – nie dzieje się tak bez powodu. Okresy pomiędzy rozstaniami rzadko bywają spokojnym czasem, zdecydowanie częściej dochodzi do tego, że w ich trakcie partnerzy kłócą się, wzajemnie oskarżają czy ranią w jakiś inny sposób. Ostatecznie tkwienie w relacji przerywanej – zamiast szczęścia, które powinien dawać związek – przynosić może przede wszystkim ból.

Kto tu rządzi?
Pytanie 1 z 15
Od kiedy urodziło się wam dziecko, kochacie się

Relacja przerywana: czy lepiej się rozejść?

W sytuacji, gdy dwójka osób nie jest w stanie żyć ze sobą w harmonii, jedno jest pewne: w takim związku istnieje jakiś problem, co więcej, problem ten nie jest po prostu rozwiązywany. Jeżeli ludzie są ze sobą w relacji przerywanej, to najprawdopodobniej oznacza to, że łączą ich silne uczucia – teoretycznie więc warto o taki związek zwyczajnie powalczyć.

Teoretycznie, ponieważ tak naprawdę relację przerywaną można naprawić wyłącznie wtedy, kiedy istnieją ku temu chęci ze strony obojga partnerów. Najpierw jednak konieczne jest znalezienie przyczyny tego, że dwójka ludzi wciąż i wciąż się ze sobą rozstaje. Samym zainteresowanym – chociażby przez napięcia i wzajemne obwinianie się – ciężko może być takową stwierdzić.

Z tego powodu najkorzystniej jest udać się do specjalisty, który będzie w stanie spojrzeć na problem obiektywnym okiem i powiedzieć, co można by zrobić, aby dana relacja funkcjonowała po prostu lepiej. Relację przerywaną naprawdę można zmienić w trwały, szczęśliwy związek – aby to osiągnąć, możliwe jest udanie się we dwoje na terapię dla par. Czasami pomocne bywa skorzystanie z psychoterapii indywidualnej.

Tak jak jednak wspomniano wyżej, relacja przerywana może zostać uratowana wyłącznie wtedy, gdy obojgu ludzi na tym zależy. Jeżeli bowiem jest tak, że tylko jedna osoba chce naprawy związku i chce w związku z tym nad sobą pracować, to wtedy szanse na to, że dojdzie między partnerami do porozumienia, znacząco maleją.

W takiej sytuacji najkorzystniej jest z takiego związku… zrezygnować. Oczywiście, z całą pewnością łatwe to nie jest – w końcu ludzie nie decydują się na regularne powroty po rozstaniach bez powodu. Każdy jednak tak naprawdę zasługuje na szczęście i jeżeli związek nie funkcjonuje tak, jak powinien, bo druga osoba w żaden sposób nie chce nad sobą pracować, to tak naprawdę najprawdopodobniej nigdy nie będzie chciała tego robić. Drogą do znalezienia szczęścia w takiej sytuacji może więc okazać się poszukiwanie go gdzie indziej, z całkowicie inną osobą.

Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.