Słuchasz tych konkretnych piosenek o miłości? Stworzysz udany związek [LISTA]

2022-11-17 15:28

Miłość jest ważna w życiu każdego z nas i łączy wszystkie nasze emocje w jedną całość. Tak naprawdę nie ma jednej, skutecznej recepty na szczęśliwy związek. Dlatego trzeba włożyć trochę wysiłku w to, aby wspólne życie było długie i udane. Kanadyjscy naukowcy uważają inaczej. Ich zdaniem to, czego słuchamy, może przynieść nam szczęście w związku. Okazuje się, że teksty ulubionych piosenek wskazują na nasz styl przywiązania do drugiej osoby.

Zbliżenie na młodego mężczyznę słuchającego muzyki
Autor: Getty Images Piosenki opisują twoje życie uczuciowe? Okazuje się, że to, czego słuchasz ma znaczenie

Wiele osób marzy, aby ich związek był szczęśliwy i trwały. Niemniej zbudowanie takiej relacji, która przetrwa wzloty i upadki, jest nie lada wyzwaniem. Co zrobić, jeśli nie możemy trafić na osobę, którą chcielibyśmy spędzić resztę życia?

Kanadyjscy uczeni z Uniwersytetu w Toronto mają jedną radę. Ci, którzy narzekają na swoje życie uczuciowe, powinni przeanalizować teksty ulubionych piosenek. Wynika z tego, że to, czego często słuchamy, może mówić wiele o naszym stylu przywiązania do drugiej osoby. Ta wiedza jest natomiast potrzebna, by lepiej zrozumieć błędy popełnianie nieświadomie.

Poradnik Zdrowie: związki - miłość, przyjaźń, małżeństwo

Szansa na szczęśliwy związek? Przejrzyj playlistę

Niewątpliwie styl przywiązania w okresie dzieciństwa wpływa na budowanie relacji z partnerem w dorosłości. Samo przywiązanie odgrywa istotną rolę w wyjaśnieniu tego, dlaczego ludzie potrzebują drugiej osoby do życia. Nad tym zagadnieniem w 1973 roku pochylił się John Bowlby i badał skutki matczynej deprywacji na dzieci. Później wraz ze współpracowniczkami, m.in. Mary Ainsworth, wspólnie wyróżnił trzy style przywiązania:

 1. Styl bezpieczny – najbardziej zdrowy i powszechny styl przywiązania, który stanowi bardzo dobry fundament do budowania szczęśliwego związku. Osoby oczekuje, że relacja z partnerem będzie szczera, pełna zaufania i zaangażowania.
 2. Styl nerwowo-ambiwalentny – takie osoby najczęściej w związku czują się niepewnie i szukają potwierdzenia swoich uczuć, akcentując słownie i bezsłownie potrzebę miłości.
 3. Styl unikający – odczuwanie lęku przed bliskością emocjonalną i unikanie jej w obawie przed odrzuceniem.

Znany jest jeszcze czwarty styl przywiązania tzw. styl zdezorientowany, czyli polega on na balansowaniu między potrzebą bliskości a zachowaniem dystansu.

Treści piosenek zdradzają styl przywiązania

Celem analizy, przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu w Toronto, było sprawdzenie, czy ulubione piosenki zdradzają styl przywiązania. Do tego eksperymentu zaprosili 600 osób, które wyznały naukowcom, jakich piosenek najbardziej lubią słuchać. Tym sposobem udało się uzyskać aż siedem tys. tytułów utworów pod kątem stylu przywiązania, jaki w nich występuje.

Badacze doszli do wniosku, że osoby z określonym stylem przywiązania słuchają piosenek z podobnym przekazem. Główny autor tej analizy dr Ravin Alaei przedstawił tę zależność na podstawie dwóch piosenki "Someone like you" Adele oraz "Hearyless" zespołu The Weekend.

Słowa brytyjskiej piosenkarki: "Nienawidzę pojawiać się niespodziewanie, nieproszona, lecz nie mogłam trzymać się z daleka, nie mogłam z tym walczyć". Miałam nadzieję, że zobaczysz moją twarz i żebyś pamiętał, że dla mnie to jeszcze nie koniec. Zdaniem naukowców ten fragment piosenki wskazuje na postawę lękową.

Natomiast słowa wyśpiewane przez wokalistę zespołu The Weekend: "Próbuję być lepszym człowiekiem, ale jestem bez serca. Nigdy nie bądź ślubnym planem dla ludzi bez serca. Pusty plan na życie, bo jestem bez serca", mówią o unikającym stylu przywiązania.

Dr Alaei przedstawił zestawienie piosenek, w których występuje bezpieczny styl przywiązania. Są to:

 • Sonny & Cher "I Got You Babe"
 • Ed Sheeran "Thinking Out Loud"
 • Whitney Houston "I Will Always Love You"
 • The Beatles "Love Me Do"
 • Plain White T's "I Love You"
 • Bryan Adams "(Everything I Do) I Do It for You"
 • John Legend "All of Me"
 • Justin Bieber "Holy"
 • Michael Bublé "Haven't Met You Yet"
 • Beach Boys "Wouldn't It Be Nice"
 • Etta James "At Last"