Kiedy miłość sprawia ból. 7 najczęstszych urazów podczas seksu

2022-10-25 15:42

Seks jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia. Korzyści z aktywności seksualnej obejmują m.in. obniżenie ciśnienia krwi, lepszy sen, ogólną redukcję stresu. Jednak podczas namiętnych uniesień nietrudno o uraz. Oto kontuzje i obrażenia, które zdarzają się najczęściej podczas seksu.

Kiedy miłość sprawia ból. 7 najczęstszych urazów podczas seksu
Autor: Getty Images

Seks może redukować stres, obniżać ciśnienie, pozytywnie wpływać na układ odpornościowy i zdrowie serca. Jednak to nie jego jedyne zalety. Zdrowe życie seksualne poprawia naszą samoocenę, może zmniejszać depresję i lęk, a nawet przynosić ulgę w bólu.

Zwiększenie libido, poprawa jakości snu czy zwiększenie intymności oraz bliskości z seksualnym partnerem to kolejne powody, dla których warto się kochać. Seks ma sprawiać przyjemność, choć czasami niewiele trzeba, by cierpieć z bólu. Zdarza się, że wystarczy jeden niewłaściwy ruch.

Przedstawiamy najczęstsze urazy i zagrożenia, które czyhają na nas podczas seksualnych igraszek. To absolutnie nie znaczy, byś rezygnował z seksu! Wystarczy, że będziesz trochę uważać.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Złamanie penisa

Na ten uraz narażeni są panowie w sytuacji, gdy członek jest zgięty lub zbyt mocno uderza o miednicę partnerki i wyślizguje się podczas ruchów. Penis nie ma kości, więc złamanie prącia będzie różniło się od typowego urazu. Jednak zazwyczaj towarzyszy mu charakterystyczny trzaskający dźwięk, intensywny ból i obrzęk. Jeśli podejrzewasz złamanie penisa u siebie lub swojego kochanka, koniecznie udaj się do lekarza.

Rozdarcie pochwy albo odbytu

Namiętny seks lub igraszki z wykorzystaniem zabawek erotycznych takich jak wibrator, może doprowadzić do rozerwania tkanki wewnątrz pochwy lub odbytu. W takiej sytuacji partner może odczuwać ból, może także pojawić się krwawienie. Warto, by zranione miejsce obejrzał lekarz, który najpewniej przepisze środki przeciwbólowe.

Kiedy rana się zagoi, znowu można oddawać się pełnemu emocji seksowi. By unikać obrażeń w przyszłości, warto zaopatrzyć się w lubrykant.

Naciągnięcie mięśni

Nie tylko seks, bo tak naprawdę każda czynność, w której wykonujemy w kółko ten sam ruch, może skończyć się nadwyrężeniem mięśni. Najbardziej podatne na te kontuzje są mięśnie pleców i brzucha. Także w trakcie orgazmu możemy odczuwać napięcie mięśni. Ból zazwyczaj ustępuje pod 1-2 dniach. Jeśli tak się nie stanie, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

Zadrapania i obtarcia

Intensywne igraszki mogą powodować nieprzyjemne obtarcia i zadrapania. Szczególnie jeśli uprawiamy seks na szorstkiej powierzchni takiej jak dywan lub podłoga. Choć bywają bolesne, zazwyczaj takie rany goją się w ciągu kilku dni. By unikać tego typu obrażeń warto na szorstkiej powierzchni, na której planujemy seks, położyć koc, który zabezpieczy naszą skórę przed obrażeniami.

Utknięcie zabawek erotycznych

Zabawki erotyczne mogą wnieść twoje życie seksualne na zupełnie nowy poziom. Wybór jest ogromny – od koralików analnych po wibratory. Trzeba tylko uważać, by nasze zabawki nie utknęły zbyt daleko, ponieważ w takiej sytuacji potrzebna będzie interwencja specjalisty.

Reakcje alergiczne

Prezerwatywy, perfumy, lubrykanty i środki plemnikobójcze to tylko kilka z produktów, które mogą powodować alergię. Zwykle objawy reakcji alergicznej pojawiają się szybko – od 10 do 30 minut po kontakcie z alergenem, ale mogą trwać nawet kilka dni. Swędząca wysypka i pieczenie mogą przerwać nawet najlepszy stosunek, dlatego zawsze warto sięgać po sprawdzone produkty.

Urazy kręgosłupa

Szybkie ruchy wykonywane w czasie seksu albo podnoszenia mogą nadwyrężać plecy, zwłaszcza gdy masz już problemy z kręgosłupem. By unikać tego typu kontuzji, dobrze byłoby wykorzystać do igraszek oparcie np. łóżko lub blat. I unikać pozycji na tzw. łyżeczkę. Jeśli obawiasz się problemów z kręgosłupem, możesz kochać się w pozycji od tyłu, popularnie określanej na pieska.

Jeśli zmagasz się z jakimś obrażeniem lub urazem nabytym w wyniku seksu, a wstydzisz się iść do lekarza, spróbuj się przełamać. Seks jest normalną częścią życia, a specjalista z pewnością podejdzie do sprawy profesjonalnie, ponieważ zależy mu, by ci pomóc. Niektóre urazy mogą być naprawdę groźne, więc nie zwlekaj z tym, by ciebie lub twojego partnera obejrzał lekarz.