Tak stres niszczy twoje stawy. Fizjoterapeuta ostrzega: prosta droga do zwyrodnienia

2023-04-21 12:30

Dzięki technologii możemy rozwijać swoją kondycję fizyczną, ale co się stanie, gdy będziemy korzystać z telefonu bez umiaru, garbiąc się i stale wyginając nasze nadgarstki? O tym, co może nam grozić za kilka lat, jeśli będziemy nieumiejętnie korzystać ze smartfonów opowiedział specjalista fizjoterapii Ireneusz Hałas w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”.

Zdrowo Odpytani: Tak stres niszczy twoje stawy. Fizjoterapeuta ostrzega: prosta droga do zwyrodnienia

Zwyrodnienia stawów często kojarzone jest z osobami w podeszłym wieku. Okazuje się, że przy obecnym tempie życia, a co za tym idzie, częstszym korzystaniu z telefonów, zwyrodnienie stawów nie będzie już tylko problemem seniorów. Wymuszona sylwetka może doprowadzić do dolegliwości bólowych, a nawet wad postawy także u młodych osób.

Postęp technologiczny powoduje nowe dolegliwości 

Jak mówi Ireneusz Hałas, specjalista fizjoterapii “teraz dominacja smartfonów powoduje to, że nasza szyja jest cały czas w pochyleniu. Nie dość, że przeciążamy sobie ręce, to dodatkowo przeciążamy sobie kręgosłup szyjny”. Do czego może doprowadzić ciągłe pochylanie głowy? 

Obecnie wiele dolegliwości bólowych zgłaszanych u fizjoterapeutów i innych lekarzy dotyczy głównie bólu pleców, mięśni i stawów. Do specjalistów przychodzą coraz młodsze osoby skarżące się na np.: gorszy wzrok lub “dziwne zgrubienia” w okolicach górnego odcinka pleców.

To nic innego, jak smartfonowa szyja, czyli potoczne określenie dolegliwości bólowych związanych z ciągłym pochyleniem głowy i napięciem w karku. Do tego można dodać też m.in. nieprawidłowe siedzenie przy komputerze, niedopasowanym biurku i na krześle o złej wysokości. 

Innym charakterystycznym zgrubieniem w górnej części pleców jest tzw. wdowi garb. Ten jednak bierze się od kifozy piersiowej, czyli inaczej długotrwałego garbienia się, a nie jak w przypadku smartfonowej szyi - pochylania.

- Sama sylwetka, wysunięcie głowy do przodu i spłaszczenie krzywizny szyjnej, powoduje, że to przejście szyjno-piersiowe, gdzie najczęściej się otłuszcza ta strefa, sprawia zablokowanie tkanki łącznej, a w konsekwencji to miejsce staje się bardzo bolesne - mówi Ireneusz Hałas.

Stres ma wpływ na twoją postawę

Innym elementem, który ma wpływ na naszą postawę, jest stres. Nadmiar stresu powoduje, że kumulujemy strach i emocje w sobie, czyli nasz psychiczny stan ma wpływ na to, że zaczynamy się garbić. To oddziałuje na nasz wygląd fizyczny. Osoby, które są pewne siebie zawsze mają wyprostowane plecy, a ich sylwetka jest otwarta. Proste plecy świadczą nie tylko o pewności siebie, ale także o tym, że z rozwagą korzystamy z dobrodziejstw technologii.

Najczęściej smartfonowa szyja i wdowi garb kojarzone są z kobietami, a jak nazywają się te same wady postawy u mężczyzn? Co robić, żeby uniknąć bólu? Jak prawidłowo korzystać z telefonu? O tym wszystkim w najnowszym odcinku “Zdrowo Odpytanych”. Zapraszamy!