Wdowi garb mają także młodzi. Dwa proste ćwiczenia pomogą go zwalczyć

2022-08-06 14:01

Wdowi garb to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Niestety, pojawienie się wdowiego garbu jest wynikiem naszych zaniedbań, często wieloletnich, a pewna grupa osób jest szczególnie narażona na ten problem. Czym jest wdowi garb i co robić w przypadku, kiedy zauważymy go u siebie?

Wdowi garb mają także młodzi. Dwa proste ćwiczenia pomogą go zwalczyć
Autor: Getty Images

Swoją nazwę wdowi garb zawdzięcza specyficznemu wyglądowi – charakterystycznej wypukłości wpływającej na pochylenie sylwetki. Choć nazewnictwo niesłusznie sugeruje, że wdowi garb pojawia się u dojrzałych kobiet, tak naprawdę może dotknąć także osoby młode. Charakterystyczna narośl może utrudniać nie tylko dobór ubrań, ale przede wszystkim świadczyć o naszych zaniedbaniach.

Narośl w tym miejscu może powodować dyskomfort. Eksperci wskazują na charakterystyczne objawy związane z posiadaniem wdowiego garbu. Są to: nawracające bóle potylicy i głowy, szumy w uszach, zawroty głowy, drętwienia kończyn, sztywność mięśni, osłabienie sił mięśniowych okolicy obręczy barkowej i rąk, pieczenie skóry w okolicy karku.

Ćwiczenia na ból karku

Częściej dotyka kobiet

Wdowi garb to nieestetyczna narośl wypełniona tkankami miękkimi, znajdująca się w okolicach połączenia odcinka szyjnego z odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Z pewnością wdowi garb wpływa na estetykę, szczególnie u kobiet, u których pojawia się częściej niż u mężczyzn. To schorzenie nie jest jednak związane z garbem kostnym.

Wdowi garb to dolegliwość wynikająca z naszych zaniedbań, często wieloletnich przyzwyczajeń związanych z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała. Praca biurowa i związana z nią charakterystyczna postawa w największym stopniu może obciążać przejście szyjno-piersiowe, czyli miejsce, w którym pojawia się wdowi garb.

To schorzenie jest związane z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji, kiedy mięśnie są ciągle napięte, więc szczególnie narażone na pojawienie się wdowiego garbu są osoby, które pracują lub dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. W momencie, kiedy zaniedbujemy postawę, może dojść do odkładania się w tym miejscu tkanek miękkich, a wdowi garb w większości składa się z tkanki tłuszczowej.

Dwa proste ćwiczenia

W momencie, kiedy zauważymy u siebie wdowi garb, koniecznie skonsultujmy się ze specjalistą. Wdowi garb to schorzenie, którego da się pozbyć. Aby to zrobić, potrzebne jest przede wszystkim usunięcie jego przyczyny, czyli przyzwyczajeń związanych z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy.

Po rozmowie z lekarzem możemy stosować proste ćwiczenia, które łatwo wykonać w domowym zaciszu. Ważna jest systematyczność i cierpliwość, ponieważ wdowi garb nie pojawia się z dnia na dzień i równie szybko nie uda się nam go pozbyć.

Oto dwa proste ćwiczenia, które pomogą pozbyć się wdowiego garbu:

  • Stań tyłem do ściany w taki sposób, by twoje pośladki, kręgosłup, szyja i głowa mogły jej dotykać. Spleć palce dłoni i unieś ręce w górę. Spróbuj dotknąć nimi ściany, tak jakbyś chciał je do niej "dokleić" i wytrzymaj w tej pozycji 10-15 sekund. Potem rozluźnij się i powtórz ćwiczenie 5-10 razy.
  • Stań pod ścianą i wyprostuj się. Unieś ręce na boki tak, by twoje dłonie zatrzymały się na wysokości skroni. Wypchnij piersi do przodu przy jednoczesnym cofaniu rąk. Spróbuj powtórzyć ćwiczenie 10 razy.

Przedstawione przez nas ćwiczenia to jedynie uzupełnienie fizjoterapii, które nie zastąpi konsultacji ze specjalistą. Jednak codziennie wykonywane z pewnością mogą przynieść oczekiwane efekty.