Wyprysk pieniążkowaty może mieć różne przyczyny. Kiedy jest powodem do zmartwień?

2022-05-31 9:36

Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?

Dermatolog ogląda znamiona przez lupę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wyprysk pieniążkowaty - badania diagnostyczne
  2. Wyprysk pieniążkowaty - różnicowanie
  3. Wyprysk pieniążkowaty - leczenie
  4. Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie

Wyprysk pieniążkowaty (wyprysk pieniążkowy, wyprysk mikrobowy, łac. eczema nummulare) jest odmianą wyprysku charakteryzującą się licznymi, okrągłymi zmianami, w kształcie monet, najczęściej wielkości 1- 3 cm. Są one wyraźnie odgraniczonymi od otoczenia. Ogniska rumieniowe pokryte są pęcherzykami i grudkami. Zmiany przewlekłe pokrywa złuszczający się naskórek.

Umiejscowienie wyprysku pieniążkowatego nie jest specyficzne, zmiany mogą pojawiać się symetrycznie na tułowiu, kończynach dolnych i grzbietach rąk.

Choroba jest przewlekła, występuje z nawrotami i częściej dotyka osób starszych. Wyprysk pieniążkowy bardzo rzadko występuje u dzieci. Pacjenci z wypryskiem pieniążkowym mogą wykazywać nadwrażliwość na neomycynę, nikiel, rtęć oraz formaldehyd. 

Tak wygląda wyprysk pieniążkowy:

Wyprysk pieniążkowaty - objawy, leczenie, różnicowanie
Autor: Getty Images

Wyprysk pieniążkowaty - badania diagnostyczne

Rozpoznanie wyprysku pieniążkowatego ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu lekarskiego przeprowadzonego z pacjentem.  

Badania diagnostyczne zazwyczaj nie są wymagane. Aby wykluczyć infekcję grzybiczą w pojedynczych zmianach, należy zbadać zeskrobiny naskórka.

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na wyprysk pieniążkowaty należy zgłosić się do dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wyprysk pieniążkowaty - różnicowanie

Wyprysk pieniążkowaty należy różnicować z chorobami o podobnym obrazie klinicznym. Są to między innymi:

Wyprysk pieniążkowaty - leczenie

W leczeniu wyprysku pieniążkowatego stosuje się leczenie miejscowe i ogólne. 

W trakcie leczenia miejscowego wskazane jest stosowanie emolientów oraz środków myjących niezawierających mydła. Miejscowo stosuje się kremy i aerozole z antybiotykami i steroidami o średniej mocy.

W trakcie leczenia ogólnego, podobnie jak w innych odmianach wyprysku, podaje się środki przeciwalergiczne. Stosuje się antybiotyki w zależności od wyników antybiogramu. Przy nasilonych zmianach odpowiednie jest podanie steroidów.

Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie

Występowaniu zmian sprzyjają różne czynniki - w tym stres, wtórne infekcje oraz nadmierne wysuszenie skóry. Choć zmianom tym nie można całkowicie zapobiec, prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku pieniążkowatego  można zmniejszyć. W tym celu warto:

  •  nawilżać skórę
  •  unikać stosowania mydła
  •  nosić ubrania o naturalnym składzie, przewiewne i luźne
  •  nawilżać powietrze w pomieszczeniu

Czytaj też:

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?
O autorze
Natalia Młyńska
Natalia Młyńska
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.