Przyłuszczyca – rodzaje, rozpoznanie, leczenie

2019-10-29 9:01 Natalia Młyńska

Przyłuszczyca to choroba o nieznanej etiologii. Wbrew pozorom, nie jest związana z łuszczycą. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to niejasne dermatologiczne schorzenie.

Przyłuszczyca to choroba, która nie ma związku z łuszczycą. Wyróżniamy kilka jej rodzajów i w zależności od występujących zmian stosowane jest inne leczenie. Czym charakteryzuje się przyłuszczyca? Czy jest groźna? 

Spis treści:

 1. Przyłuszczyca - rodzaje
 2. Przyłuszczyca - porównanie odmiany drobnoogniskowej i wielkoogniskowej
 3. Przyłuszczyca - diagnostyka różnicowa
 4. Przyłuszczyca - rozpoznanie
 5. Przyłuszczyca - leczenie

Przyłuszczyca - rodzaje

 • Przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa (palczasta)

Jest to przewlekła choroba skóry, w której występują rumieniowate ogniska na tułowiu i kończynach o podłużnym (palczastym) kształcie. Zmiany charakteryzują się wyraźnym odgraniczeniem i utrzymują się wiele lat. Choroba nie wymaga leczenia, występuje poprawa po naświetlaniu słonecznym lub PUVA, jednak nie jest ona stała.

 • Przyłuszczyca plackowata wieloogniskowa (typu zapalnego)

Charakteryzuje się rozległymi ogniskamu rumieniowatymi, złuszczającymi, dobrze odgraniczonymi od otoczenia. Zmiany częściej występują u mężczyzn w średnim wieku, umiejscowione są na tułowiu i kończynach. W ich obrębie mogą rozwijać się ziarniniaki grzybicze. Kiedy tak się dzieje, pojawiają się głębsze nacieki i świąd.

 • Przyłuszczyca plackowata wieloogniskowa (typu poikilodermicznego)

Swoiste dla tego typu przyłuszczycy są przebarwienia, teleangiektazje, bibułkowaty zanik skóry. Zmiany często przechodzą w złośliwe nowotwory. Kiedy dochodzi do transformacji nowotworowej, świąd ulega nasileniu.

Przyłuszczyca - porównanie odmiany drobnoogniskowej i wielkoogniskowej

Odmiana drobnoogniskowa Odmiana wielkoogniskowa
poniżej 5 cm powyżej 5 cm
zmiany jednolite zmiany zróżnicowane
kształt okrągły/palczasty kształt nieregularny
zabarwienie jednolite zabarwienie niejednolite
poikilodermia występuje poikilodermia nie występuje

Przyłuszczyca - diagnostyka różnicowa

Postać ostra może przypominać choroby, w których przebiegu występują pęcherze, na przykład infekcje wirusowe, czy reakcję po ukąszeniu owadów. Postać przewlekłą różnicować można na przykład z liszajem płaskim. W schorzeniu tym zmiany pojawiają się nagle, są to wieloboczne grudki z tendencją do zlewania, którym towarzyszy świąd.

Przyłuszczyca - rozpoznanie

Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie objawów klinicznych pacjenta. Ważnym badaniem diagnostycznym jest badanie histopatologiczne. Jego obraz jest różny, zależny od etapu choroby oraz wielkości wykwitów. Początkowo można zaobserwować naciek limfocytarny z poszerzonymi powierzchownymi naczyniami krwionośnymi.

Przyłuszczyca - leczenie

Głównym sposobem leczenia jest fototerapia. Wygląd zmian może ulegać poprawie, najczęściej chwilowej, dzięki naświetlaniom słonecznym lub PUVA. W przypadku przyłuszczycy typu poikilodermicznego stosuje się leczenie miejscowe, maściami obojętnymi lub glikokortykosteroidowymi.

Bardzo ważne jest, aby pacjenci byli pod stałą opieką dermatologa. Przyłuszczyca wielkoogniskowa może prowadzić do ziarniniaka grzybiastego, choć jest to długotrwały proces.

Źródło:

 1. S. Jabłońska, S. Majewski - Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. R. J. Rycroft, S. J. Robertson, S.H. Wakelin – Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 3. A. Zalewska- Janowska, H. Błaszczyk– Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
O autorze
Natalia Młyńska
Natalia Młyńska
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE