Konwalia: właściwości lecznicze

2018-03-20 14:29

Konwalia majowa jest ozdobą lasów i ogrodów. Konwalia majowa ma też liczne właściwości lecznicze. Jednak uwaga - niewłaściwie stosowana konwalia majowa może zadziałać jak trucizna. Sprawdź, jakie jest zdrowotne działanie konwalii majowej, jak ją stosować i jakie są objawy zatrucia konwalią majową.

Konwalia: właściwości lecznicze
Autor: Thinkstockphotos.com Drobne, białe kwiatki i duże, ciemnozielone liście, a do tego ten zmysłowy, słodki zapach – konwalia majowa jest ozdobą lasów i ogrodów. Jest też uważana za jedną z ważniejszych roślin leczniczych. Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma konwalia.

Spis treści

  1. Konwalia rozbudza pożądanie
  2. Konwalia łagodzi bóle reumatyczne
  3. Konwalia poprawia ukrwienie mózgu
  4. Konwalia pomaga w menopauzie
  5. Konwalia pobudza pracę serca
  6. Konwalia reguluje ciśnienie krwi
  7. Uwaga na trującą konwalię!

Konwalia majowa zachwyca swoją subtelną urodą i intensywnym zapachem, ale ma również liczne właściwości lecznicze i od wieków stosowana jest w medycynie ludowej. Choć współczesna nauka nie wszystkie z nich potwierdziła, to konwalie nadal są wykorzystywane i wysoko cenione w ziołolecznictwie.

Konwalia majowa zawiera liczne glikozydy nasercowe, z czego do 40 proc. stanowi konwalatoksyna. Mają ponadto saponiny steroidowe (konwalamarynę i konwalarynę), flawonoidy (izoramnetynę, kwercetynę), kwasy organiczne, fenolokwasy, olejek lotny z farnezolem, sole mineralne. Właśnie wszystkie te związki sprawiły, że drobne, białe kwiatki konwalii zajmują wysoką pozycję wśród roślin leczniczych.

Konwalia rozbudza pożądanie

Otrzymywany z kwiatów konwalii olejek eteryczny (farnezol) silnie działa na zmysły – jego słodki i jednocześnie świeży aromat uznawany jest za afrodyzjak. Przemysł perfumeryjny chętnie wykorzystuje go do tworzenia kompozycji zapachowych.

Nutę konwalii można wyczuć w wielu perfumach, stworzonych przez słynnych kreatorów zapachów dla wielkich domów mody – m.in. Chanel No.19, Envy (Gucci), Miss Dior, Lauren (Ralph Lauren), Be Delicious (Donna Karan), Capricci (Nina Ricci), Climat (Lancôme).

Konwalia łagodzi bóle reumatyczne

Preparaty z konwalią nie są typowymi lekami przeciwbólowymi, jednak mogą przynosić ulgę w przypadku dolegliwości reumatycznych. Jest to wynik działania z jednej strony dużej ilości flawonoidów o właściwościach przeciwzapalnych, z drugiej zaś glikozydów, które poprawiają ukrwienie mięśni i stawów.

Konwalia poprawia ukrwienie mózgu

Glikozydy nasercowe, zwiększając silę skurczów serca, sprawiają, że w organizmie poprawia się krążenie krwi. Lepiej ukrwiony i dotleniony jest wtedy także mózg, a to wpływa na jego sprawność. Korzystne efekty działania wyciągów z konwalii odczuwalne są w przypadku zaburzeń pamięci, zawrotów głowy, skłonności do omdleń.

Konwalia pomaga w menopauzie

Preparaty zawierające wyciągi z konwalii regulują pracę serca, działają łagodnie moczopędnie, uspokajająco, zmniejszają napięcie. Dlatego często są polecane przy lekkich zaburzeniach pracy serca na tle nerwicowym u kobiet w okresie menopauzalnym, kołataniach wtedy występujących, rozdrażnieniu.

Konwalia pobudza pracę serca

Konwalia ma tonizujący wpływ na serce. Glikozydy nasercowe zwiększają siłę skurczu serca, nie zwalniając jego akcji. Zwiększa się w ten sposób wydajność serca. Glikozydy nasercowe to wyjątkowe związki. Z jednej strony nie wiążą się z białkami osocza, przez co są łatwo wydalane i nie kumulują się, nie ma więc niebezpieczeństwa zatrucia organizmu i można je bezpiecznie stosować przez dłuższy czas.

Z drugiej – konwalatoksyna jest aż 10-krotnie silniejsza niż digitoksyna otrzymywana z naparstnicy purpurowej i jest mniej toksyczna. Dlatego wyciągi z konwalii wchodzą w skład wielu popularnych leków nasercowych – regulują czynność tego narządu, łagodzą kołatania serca, zwalniają zbyt szybki puls.

Stosuje się je:

Są też zalecane osobom z dolegliwościami tzw. serca starczego i nadwrażliwych na glikozydy naparstnicy.

Konwalia reguluje ciśnienie krwi

Wyciągi z konwalii mają działanie lekko moczopędne i jednocześnie regulują pracę serca. Połączenie tych właściwości sprawia, że preparaty oparte na wyciągach z konwalii są pomocne przy leczeniu początkowych stadiów nadciśnienia tętniczego i skłonności do obrzęków.

Problem

Konwalia może być trująca. Objawy zatrucia konwalią

Pomarańczowoczerwone kulki – owoce konwalii, które pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, są silnie trujące, trzeba więc uważać, by dzieci nie brały ich do ust. Ale ze względu na bardzo silnie działające glikozydy niebezpieczna jest cała roślina – zatruciem grozi nawet wypicie wody z wazonu, w którym stały kwiaty.

Z tych powodów nie wolno też samodzielnie podejmować leczenia preparatami zawierającymi wyciągi z konwalii. Są bowiem liczne przeciwwskazania do stosowania takich preparatów, m.in.

Przedawkowanie preparatu na bazie wyciągów z konwalii, czy choćby zjedzenie kwiatków lub liści tej rośliny, może prowadzić do zatrucia. Charakterystyczne objawy to:

Na zatrucie może też wskazywać inne postrzeganie barw (wszystko ma wtedy kolor żółty).

Uwaga na trującą konwalię!

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

miesięcznik "Zdrowie"