NIECHCIANA CIĄŻA - co zrobić? Gdzie szukać pomocy?

2015-12-04 10:13

Niechciana ciąża dotyczy nie tylko nastolatek, lecz także dorosłych kobiet, które również często nie wiedzą, co zrobić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy. Rozwiązania swojego problemu zwykle szukają w internecie. Tymczasem pomoc kobietom w niechcianej ciąży oferuje wiele instytucji, i to już od samego początku jej trwania.

NIECHCIANA CIĄŻA - co zrobić? Gdzie szukać pomocy?
Autor: Thinkstockphotos.com NIECHCIANA CIĄŻA - co zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Spis treści

 1. Niechciana ciąża a aborcja
 2. Niechciana ciąża a tabletki poronne
 3. Niechciana ciąża - gdzie szukać pomocy?
Testy ciążowe. Dlaczego lepiej wykonywać te z surowicy krwi?

Niechciana ciąża - wbrew powszechnym wyobrażeniom - dotyczy nie tylko nastolatek, lecz także dorosłych kobiet. Często zostają one same ze swoim problemem, a porad, co zrobić w zaistniałej sytuacji, szukają w internecie. Tymczasem pomoc kobietom w niechcianej ciąży oferuje wiele instytucji, i to już od samego początku jej trwania. Kobiety w niechcianej ciąży mogą skorzystać także z licznych telefonów zaufania.

Niechciana ciąża a aborcja

Część kobiet w niechcianej ciąży może myśleć o aborcji. Jednak w Polsce aborcja na życzenie ciężarnej jest nielegalna. W naszym kraju zabieg przerwania ciąży jest możliwy tylko wtedy, gdy:

 • "ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej"
 • "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu"
 • "zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego" (np. kazirodztwo, gwałt)

Z kolei legalna aborcja za granicą jest dość kosztowna, dlatego kobiety w niechcianej ciąży szukają w internecie porad, co mogą zrobić w takiej sytuacji. Wówczas trafiają na informacje o tabletkach poronnych, stosowanych do 9. tygodnia ciąży, które w Polsce również są nielegalną formą aborcji. Jednak na forach internetowych jest mnóstwo ofert sprzedających takie specyfiki i kobiet, które chcą je kupić.

Niechciana ciąża a tabletki poronne

Substancjami czynnymi tabletek mających wywołać poronieniemizoprostol i mifepriston (RU486). Mifepriston to inaczej tabletka RU486 i jej jedyne działanie to działanie poronne. Z kolei mizoprostol to substancja czynna specyfików, które nie są przeznaczone do przerywania ciąży, lecz stosowane w celu leczenia różnych chorób. Poronienie może (ale nie musi) być jednym ze skutków ubocznych ich stosowania:

  W Polsce pigułki wczesnoporonne zwykle są kupowane przez internet, a więc z niepewnego źródła, co oznacza, że nie ma pewności, z jaką dokładnie substancją mamy do czynienia i jaki ona może mieć wpływ na organizm. A w internecie nie brakuje oszustów. Przekonują, że sprzedają tabletki wczesnoporonne, a tak naprawdę przesyłają witaminę C, gipsowe pastylki albo tabletki zawierające chińskie zioła.

  Są też sprzedawcy, którzy kupili za dużo leków i chcąc pozbyć się zalegającego towaru, zachęcając kobiety w niechcianej ciąży do kupienia i przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, co może doprowadzić nawet do śmierci.

  Tabletki aborcyjne wywołują skurcze macicy, rozwarcie szyjki macicy, tym samym prowadząc do poronienia.

  Ważne

  Tabletki poronne - nie dają 100 proc. gwarancji przerwania ciąży, a mogą zagrażać zdrowiu i życiu

  Stosowanie tabletek wczesnoporonnych jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Mogą one wywołać nie tylko bóle podbrzusza bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, gorączkę, lecz także silne urazy macicy i bardzo obfite krwawienie. Wówczas kobieta bez pomocy lekarskiej może umrzeć.

  Tabletki poronne nie dają 100 proc. gwarancji przerwania ciąży. Nawet jeśli doszło do poronienia, może się okazać, że nie wszystkie elementy zostały wydalone. Jeśli pozostały w jamie macicy, bez interwencji lekarskiej mogą podprowadzić do poważnych powikłań - zapalenia, krwotoku lub rozwoju zaśniadu.

  Niechciana ciąża - gdzie szukać pomocy?

  Pamiętaj, że istnieją przeróżne organizacje, które pomagają kobietom w ciąży i samotnym matkom, takie jak Centrum lub Ośrodek Interwencji Kryzysowej (zwykle działają całodobowo we wszystkie dni tygodnia), Centra Pomocy Rodzinie, Ośrodki Adopcyjno-Opiekuńcze, Domy Samotnej Matki. Tego typu instytucje dają schronienie, pomoc materialną i opiekę psychologiczną kobietom w ciąży, a także po urodzeniu dziecka. Jeśli kobieta w ciąży nie chce dziecka, instytucje te ułatwiają przeprowadzenie adopcji.

  Gdzie szukać pomocy
  • Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - www.federa.org.p. Telefon zaufania dla kobiet - tel. 22 635 93 92 (pn.-pt. godz. 16-20)
  • Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”, os. Zielone 1, 31-968 Kraków, tel/fax: 12 644-85-45, tel/kom: 500 134 050
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116-111 (bezpłatny). Można również wejść na stronę www.116111.pl i napisać wiadomość
  • Młodzieżowy (i nie tylko) Telefon Zaufania - www.mtz.waw.pl, tel. 19288
  • Towarzystwa Pomocy Młodzieży - www.tpm.org.pl, 22 887 88 05 lub 508 350 320 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 –16:00)

  NOWY NUMER

  POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

  Pobieram
  poradnik ciaza