Aborcja w Polsce - kiedy można dokonać aborcji?

Aborcja to temat niezwykle kontrowersyjny. Do tej pory możliwość aborcji w Polsce regulowała ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r. wraz z późniejszymi nowelizacjami. Jednak przepisy mogą się zmienić, bowiem 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny zagłosował za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat, który zawsze wywołuje emocje. Obecnie (mowa o 23 października 2020 r.) przez Polskę przetoczyła się fala protestów związanych z decyzją Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Spis treści

  1. Aborcja - stan prawny
  2. Aborcja - kto podejmuje decyzję?
  3. Aborcja - czy jest potrzebna pisemna zgoda kobiety?
  4. Aborcja - koszt
  5. Aborcja - kiedy jest karalna?
  6. Zmiany ustawy o planowaniu rodziny
  7. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego 

Aborcja - stan prawny

Kwestię aborcji w Polsce reguluje ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r. wraz z późniejszymi nowelizacjami. Ustawa nazywana jest kompromisem, bo wypracowała rozwiązania zadowalające zarówno zwolenników, jak i przeciwników aborcji.

W Polsce przerwanie ciąży, czyli aborcja, dopuszczone jest przez prawo tylko w trzech wyjątkowych przypadkach:

  1. gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
  2. gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
  3. gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego* (np. kazirodztwo, gwałt).

Polecamy: Zespół Patau: przyczyny i objawy. Na czym polega leczenie dzieci z trisomią chromosomu 13?

Aborcja - kto podejmuje decyzję?

W przypadkach 1. i 2. przerwania ciąży dokonuje lekarz w szpitalu i jest ono możliwe "do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej". Okoliczności umożliwiające aborcję potwierdza inny lekarz niż ten, który przerwania ciąży ma dokonać.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ciąża zagraża bezpośrednio życiu kobiety. W przypadku 3. wystąpienie okoliczności umożliwiającej aborcję musi najpierw potwierdzić prokurator, a przerwanie ciąży jest możliwe, "jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni". Warto wiedzieć, że prawo reguluje również kwalifikacje zawodowe lekarzy, które uprawniają do wykonania zabiegu aborcji.

Czytaj też: Zespół Edwardsa - ryzyko późnego MACIERZYŃSTWA

Aborcja - czy jest potrzebna pisemna zgoda kobiety?

Ciąża może być przerwana po uzyskaniu pisemnej zgody od kobiety. Jeżeli jest to osoba małoletnia lub całkowicie ubezwłasnowolniona, "wymagana jest pisemna zgoda jej przedstawiciela ustawowego". Jeśli osoba małoletnia ukończyła 13 lat, jej pisemna zgoda także jest wymagana, jeżeli nie - potrzebna będzie zgoda sądu opiekuńczego.

Osoba ubezwłasnowolniona, jeżeli stan jej zdrowia psychicznego na to pozwala, także powinna wyrazić pisemną zgodę na przerwanie ciąży. W podniesieniu do punktu 1. ustawa określa także, iż "przerwanie ciąży może być dokonane, jeżeli kobieta podtrzymuje zamiar przerwania ciąży po upływie 3 dni od konsultacji" [z lekarzem - przyp. red.].

Aborcja - koszt

Jeżeli kobieta objęta jest ubezpieczeniem społecznym lub posiada inne uprawnienia do bezpłatnej opieki leczniczej, ma prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.

Aborcja - kiedy jest karalna?

Aborcja w innych przypadkach niż określone w ustawie (np. samodzielna aborcja farmakologiczna) jest zabroniona i w świetle polskiego prawa podlega karze.

Zmiany ustawy o planowaniu rodziny

W październiku 2012 r. posłowie Solidarnej Polski wysunęli projekt zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Ich zdaniem ciąża nie powinna być przerywana w sytuacjach, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu. Po głosowaniu w Sejmie projekt skierowano do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Prezydent wyraził w mediach swoje zaskoczenie takim obrotem spraw, zaznaczając, że nie powinno naruszać się kompromisu, jakim jego zdaniem jest obecna ustawa antyaborcyjna. (*Cytaty: Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7 stycznia 1993 r. wraz z późniejszymi nowelizacjami)

Polecamy: CHOROBY GENETYCZNE: przyczyny, dziedziczenie i rozpoznanie

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego 

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali w dniu 22 października 2020 roku, że przepisy dopuszczające przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu są niezgodne z konstytucją.

 W praktyce oznacza to, że legalna aborcja w Polsce będzie możliwa już tylko wtedy, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki oraz wtedy, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa. Uniemożliwia wykonanie aborcji w przypadku ciężkich wad płodu.

- Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji - uzasadniła w wyroku przewodnicząca TK sędzia Julia Przyłębska.

Przez Polskę w związku z decyzją przetoczyła się fala protestów. Kobiety chcą móc zdecydować o tym, czy chcą urodzić chore dziecko, czy wolą przerwać ciążę. Do tej pory miały taką możliwość.

Z powodu ciężkich wad płodu wykonywano w Polsce większość aborcji - w zeszłym roku było to 1074 z 1110 zabiegów.

Posłuchaj o aborcji w Polsce. W jakich sytuacjach można przerwać ciążę i kto o tym decyduje? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Myślący
|

Każda kobieta powinna mieć prawo do własnej decyzji, bo antykoncepcja a tym bardziej kalendarzyk nie dają 100% pewności. Poza tym jakoś po urodzeniu dziecka każdy o nim nagle zapomina, że istnieje. A jak już jest niepełnosprawne to jest niewidzialne, a widzą je potem tylko Ci, którzy z niego szydzą. No i oczywiście ojciec, który często zostawia matkę z dzieckiem niepełnosprawnym, bo sam sobie z tym już nie radzi. Dlatego niech wreszcie się wszyscy odczepią od kobiet i tego, o czym ona powinna decydować.

Normalna
|

Przyjedźcie do Holandii, tu mieszkam i państwo nie ma władzy nad moim ciałem, aborcja jest możliwa do 6 miesiąca ciąży. Nie jestem zwolennniczką aborcji ale to "kobieta" decyduje o swoim ciele , a nie państwo czy klecha w sutannie..brrr..Pozdrawiam wszystkie wolno myślące kobiety.

cin
|

Reinkarnacja istnieje, udowodnił to dr Stevenson Ian - psychiatra, autorytet w dziedzinie zjawisk nadprzyrodzonych i biochemik, historiami, około 3 tys. dzieci w około 4. roku, które opowiedziały (ale nie pod hipnozą) o swoich wcześniejszych życiach. Opisywały rodzinę i mieszkanie ze szczegółami. Podczas hipnotycznych badań parę osób mówiło płynnie w obcych wcześniej sobie językach np: staroegipskim, więc dusza ludzka ożywa wcześniej niż w chwili tzw. poczęcia, od niej w którymś momencie wchodzi ona w ciało, które od pewnej chwili zaczyna być wrażliwsze na ból niż dorosła osoba, dlatego pięknem jest ocalić je od bólu, bo jego duszy da to ulgę. Niekiedy ludzie w początkowej fazie rozwoju mają nieuleczalną chorobę, czasem są dziećmi gwałciciela, więc zasługują na szczęśliwe życie. Niekiedy ich życie zagraża zdrowiu matki, nieraz jej życiu (ciąża pozamaciczna - stan zagrażający życiu matki, bo jeśli ciąża się rozwija, jajowód może pęknąć) i tylko wtedy usunięcie płodu jest dobrym rozwiązaniem, bo tak matka jak i zarodek nie ma szans przeżycia.

lwm
|

witam,przeczytałam artykuł i mam kilka pytań. Zrozumiałam że można dokonać aborcje jeśli ciąża zagraża zdrowiu kobiety. Czyli jeśli kobieta jest np słaba fizycznie i chorobliwa + niedowaga ma prawa do aborcji. Dodatkowo jesli dobrze zrozumiałam aborcja jest dopuszczalna maks do 3 mies. Uważam że jeśli ciąża stanowi zagrożenie tj. np . nawet dalszym poronieniem (przez np słabe zdrowie kobiety) lub inne takie podobne to kobieta ma prawo do aborcji. Trochę bardziej negatywnie zostało też przedstawione problem np uszkodzone plodu. Czyli jesli okaże sie że dziecko bedzie w pewnym stopniu chory,niepełnosprawny itp. Uważam że jeśli nachodzi taka sytuacja kobieta ma prawo do aborcji, ponieważ jesli ta kobieta np nie stac jej na leczenie dziecka (materialnie i psychicznie) ,albo na przykład nie chciałaby urodzic i oddac chore dziecko ale mimo tego nie moze/chce wychować chorego dziecka to tez ma prawo do aborcji poniewaz sama widzialam jak takie rodziny sie rozpadają lub po prostu to dziecko staje sie ofiarą osłabienia psychicznego matki ,ojca lub tez ewentualnie rodzeństwa

Robus
|

Ciekaw jestem czy byłbyś człowiekiem, kiedy Tobie miałoby się urodzić dziecko upośledzone fizycznie i psychicznie, które żyć będzie do max 20 roku. Ciekaw jestem bardzo, krzykaczu.

Anonim
|

Oczywiscie w zadnym artykule nie napisane fo ktorego miesiaca mozna dokonac aborcji. Ale wydaje mi sie ze do 12 tyg czyli rowno 3 miesiace. Oczywiscie testy prenatalne robi sie okolo 10-12 tyg czeka sie na wyniki okolo 9dni wiec zostaje na zrobie ie anorcji kilka dni!! Niezmoliwe.

polo
|

tu jest dobry komentarz na temat aborcji , gość dobrze napisał :
http://tam-gdzie-ty-movings...

kobieta
|

Nie pozwolimy na zmiany w prawie
https://www.facebook.com/NI...

T.
|

Natura się za to zemści

[*]
|

"Usunięcie ciąży" to po prostu ładne opakowanie dla brutalnego morderstwa. Tak, to morderstwo, ponieważ niesie ze sobą śmierć dziecka. Tak, "płód" to DZIECKO, człowiek, biologia to potwierdza. Nie trzeba być chrześcijaninem, aby nienawidzić aborcji. Wystarczy być CZŁOWIEKIEM