Nastolatka w ciąży: zagrożenia nastoletniej ciąży

Nastolatka w ciąży rzadko trafia do ginekologa we wczesnej ciąży. Zazwyczaj ciąża nieletniej jest już zaawansowana. To niedobrze, bo z przyczyn fizjologicznych jest to ciąża zagrożona, która często kończy się przedwczesnym porodem przez cesarskie cięcie. Lekarze zwracają też uwagę na niepokojący fakt, że dla nieletniej matki jest to jednocześnie w ogóle jej pierwsza wizyta u ginekologa.

Nastolatka w ciąży do ginekologa przychodzi najczęściej w zaawansowanej już ciąży, przerażona, w towarzystwie matki. Nieletnia w ciąży przeważnie nie wie, co się z nią dzieje, często pada pytanie "jak to się stało?". Ginekolodzy potwierdzają, że zazwyczaj nastoletnia ciężarna nie ma pojęcia o cyklu miesiączkowym i antykoncepcji.

Nastolatka w ciąży: zagrożenia i powikłania nieletniej ciąży

Ciąża nieletniej jest z natury obarczona większym ryzykiem, ze względu na niedojrzałość organizmu nastolatki. Dziewczynka nie jest do niej przygotowana. Rosnące w niej dziecko ma wielkie potrzeby, a przecież jej organizm również się rozwija. To może być przyczyną niedorozwoju fizycznego płodu. Najczęstszymi powikłaniami u nieletnich ciężarnych są:

poronienia

anemia

zatrucie ciążowe objawiające się białkomoczem, nadciśnieniem, obrzękami, a to zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu (pomiędzy 23 a 37 tygodniem ciąży) i przyjścia na świat noworodka z niską masą urodzeniową.

Nastolatka w ciąży: poród przedwczesny i cesarskie cięcie

Nastoletnia ciąża jest obarczona dużym ryzykiem porodu przedwczesnego. Dlaczego? Bo nieletnie w ciąży przeżywają bardzo silny stres wywołany sytuacją, w której nie mogą się odnaleźć, oraz lękiem przed reakcją rodziców, nauczycieli i środowiska, w którym żyją. Ta gigantyczna presja, niedojrzałość fizyczna i psychiczna nieletnich ciężarnych bardzo często doprowadza właśnie do przedwczesnego porodu. W przypadku nastoletniej ciąży lekarze często wybierają rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Po pierwsze dlatego, że znamiennie częściej są to ciąże patologiczne, po drugie dlatego, że w przypadku nieletnich ciąż poród naturalny jest utrudniony ze względu na niepełny rozwój kości miednicy i nieprzystosowanie kanału rodnego do porodu drogami i siłami natury.

Nastolatka w ciąży: lekarz zgłasza do prokuratury

Każdy lekarz, gdy trafi do niego nastolatka w ciąży, a on na podstawie badania ginekologicznego i wywiadu stwierdzi, że do zapłodnienia nieletniej doszło przed ukończeniem przez nią 15 roku życia, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie prokuraturę.
Prokuratorzy zwracają uwagę, że często nastolatki często ukrywają swoje kontakty seksualne i nikt o nich nie wie, zwłaszcza rodzice. Bywa też, że rodzice o nich wiedzą i godzą się na takie sytuacje, więc sprawa nie ma możliwości trafić do prokuratury. Jeżeli już trafia, to zazwyczaj zgłaszają ją rodzice dziewczyny.

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
otrisa
|

Duże ryzyko to ciąża 12 latki, a nie 15 latki

NastoletniaMama
|

Mam 16 lat i jestem 3 tygodnie przed porodem. O cyklu miesiączkowym miałam pojęcie (kiedy wypadają dni płodne, ile dni trwa mój cykl itd), wpadliśmy pomimo zastosowania antykoncepcji. Nie była to moja pierwsza wizyta u ginekologa, dziecko rozwija się wzorowo, żadnej anemii ani zatrucia nie miałam. Mój ginekolog powiedział, że ciąża nastoletnia (15+ oczywiście), to nie ciąża wysokiego ryzyka, bardziej narażone na komplikacje są panie powyżej 35 r.ż.
Proszę nie pisać takich głupot, bo są krzywdzące po prostu.

MłodaMama
|

Po pierwsze : w tych czasach gdy ja o antykoncepcji wiedziałam już w 4klasie podstawówki (10lat) bo wtedy wprowadzali wtedy wdż (teraz ma być nawet wcześniej wprowadzany), dziewczyny nie mogą nie wiedzieć co to antykoncepcja. Chyba że nastolatkami określamy dziewczęta <10lat (?!).
Po drugie : trzeba wziąć pod uwagę zmiany prawa, bo od bodajże końcówki 2015, seks jest dozwolony od ukończenia 16roku życia.
Po trzecie : nie zapominajmy że jeśli nasza młoda mama urodzi przed ukończeniem 18roku życia, sąd odbiera jej prawa do dziecka, jej opiekunowie mogą być rodziną zastępczą ale są przypadki gdzie albo oni albo sąd nie wyraża na to zgody i dziewczyna traci swoje dziecko po urodzeniu bo trafia do innej rodziny.