Nastolatka w ciąży: zagrożenia nastoletniej ciąży

2014-05-20 9:02

Nastolatka w ciąży rzadko trafia do ginekologa we wczesnej ciąży. Zazwyczaj ciąża nieletniej jest już zaawansowana. To niedobrze, bo z przyczyn fizjologicznych jest to ciąża zagrożona, która często kończy się przedwczesnym porodem przez cesarskie cięcie. Lekarze zwracają też uwagę na niepokojący fakt, że dla nieletniej matki jest to jednocześnie w ogóle jej pierwsza wizyta u ginekologa.

Nastolatka w ciąży: zagrożenia nastoletniej ciąży
Autor: Photos.com

Nastolatka w ciąży do ginekologa przychodzi najczęściej w zaawansowanej już ciąży, przerażona, w towarzystwie matki. Nieletnia w ciąży przeważnie nie wie, co się z nią dzieje, często pada pytanie "jak to się stało?". Ginekolodzy potwierdzają, że zazwyczaj nastoletnia ciężarna nie ma pojęcia o cyklu miesiączkowym i antykoncepcji.

Nastolatka w ciąży: zagrożenia i powikłania nieletniej ciąży

Ciąża nieletniej jest z natury obarczona większym ryzykiem, ze względu na niedojrzałość organizmu nastolatki. Dziewczynka nie jest do niej przygotowana. Rosnące w niej dziecko ma wielkie potrzeby, a przecież jej organizm również się rozwija. To może być przyczyną niedorozwoju fizycznego płodu. Najczęstszymi powikłaniami u nieletnich ciężarnych są:

poronienia

anemia

zatrucie ciążowe objawiające się białkomoczem, nadciśnieniem, obrzękami, a to zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu (pomiędzy 23 a 37 tygodniem ciąży) i przyjścia na świat noworodka z niską masą urodzeniową.

Nastolatka w ciąży: poród przedwczesny i cesarskie cięcie

Nastoletnia ciąża jest obarczona dużym ryzykiem porodu przedwczesnego. Dlaczego? Bo nieletnie w ciąży przeżywają bardzo silny stres wywołany sytuacją, w której nie mogą się odnaleźć, oraz lękiem przed reakcją rodziców, nauczycieli i środowiska, w którym żyją. Ta gigantyczna presja, niedojrzałość fizyczna i psychiczna nieletnich ciężarnych bardzo często doprowadza właśnie do przedwczesnego porodu. W przypadku nastoletniej ciąży lekarze często wybierają rozwiązanie ciąży przez cesarskie cięcie. Po pierwsze dlatego, że znamiennie częściej są to ciąże patologiczne, po drugie dlatego, że w przypadku nieletnich ciąż poród naturalny jest utrudniony ze względu na niepełny rozwój kości miednicy i nieprzystosowanie kanału rodnego do porodu drogami i siłami natury.

Nastolatka w ciąży: lekarz zgłasza do prokuratury

Każdy lekarz, gdy trafi do niego nastolatka w ciąży, a on na podstawie badania ginekologicznego i wywiadu stwierdzi, że do zapłodnienia nieletniej doszło przed ukończeniem przez nią 15 roku życia, ma obowiązek powiadomić o tym fakcie prokuraturę.
Prokuratorzy zwracają uwagę, że często nastolatki często ukrywają swoje kontakty seksualne i nikt o nich nie wie, zwłaszcza rodzice. Bywa też, że rodzice o nich wiedzą i godzą się na takie sytuacje, więc sprawa nie ma możliwości trafić do prokuratury. Jeżeli już trafia, to zazwyczaj zgłaszają ją rodzice dziewczyny.

Polecany artykuł:

Pierwsza wizyta u ginekologa

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza