Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa jest stresującym wydarzeniem w życiu każdej kobiety, a w szczególności tej, która nie rozpoczęła jeszcze współżycia. Jednym z częstszych powodów, dla którego dziewczyny zapisują się do lekarza, jest wybór antykoncepcji lub nieprawidłowości ze strony układu rozrodczego. Co warto wiedzieć o pierwszej wizycie u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy umówić się na pierwszą wizytę?
  2. Co powinno skłonić do wizyty?
  3. Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?
  4. O co pyta lekarz?
  5. Jak przebiega badanie?
  6. Jak się bada dziewicę?
  7. Badanie piersi

Wizyta u ginekologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, oprócz zachowania podstawowych zasad higieny osobistej. Depilacja miejsc intymnych nie jest konieczna. Na wizytę najlepiej umówić się kilka dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Warto pamiętać, że nie jest ona powodem do wstydu.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do ginekologa?

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę?

Regularne wizyty u ginekologa są obowiązkowym elementem profilaktyki zdrowia każdej kobiety. Najlepiej by pierwsza wizyta odbyła się w przeciągu roku po rozpoczęciu współżycia, a w przypadku dziewic - do 25. roku życia.

Jednak równie dobrym momentem na badanie i konsultację jest rozpoczęcie miesiączkowania. Niestety w praktyce często bywa tak, że nastolatki lub starsze kobiety wybierają się po raz pierwszy do ginekologa dopiero wtedy, gdy zaobserwują nieprzyjemne dolegliwości.

Zdarza się również, że na pierwszą wizytę u lekarza, a tym samym na pierwsze badanie ginekologiczne, umawiają się dopiero kobiety spodziewające się dziecka. To zdecydowanie za późno.

Co powinno skłonić do wizyty?

Niektóre kobiety przychodzą na wizytę do ginekologa zaraz po pierwszej miesiączce, inne po rozpoczęciu współżycia, a kolejne dopiero w ciąży. Ustalenie najlepszego momentu jest trudne i uzależnione od konkretnej osoby.

W przypadku, gdy nastolatka miesiączkuje regularnie, nie współżyje, nie zaobserwowała u siebie żadnych nieprawidłowości, a rzetelną wiedzą przekazuje jej mama, z wizytą można poczekać.

Jednak jeśli pojawił się świąd, pieczenie, upławy, ból w podbrzuszu lub bolesne i nieregularne miesiączki, warto wybrać się na wizytę do ginekologa. Badania nie należy odkładać w przypadku, gdy kobieta planuje ciążę lub chce rozpocząć stosowanie antykoncepcji.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

By udać się na wizytę do ginekologa nie potrzebujemy żadnego skierowania. Każda kobieta może zapisać się zarówno na bezpłatną wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i na płatną, prywatną wizytę.

Niezbędny będzie dowód osobisty, legitymacja szkolna, studencka lub inny dowód potwierdzający tożsamość. Co ważne, kobieta ma prawo wybrać lekarza do którego chce się zapisać. Może zdecydować czy będzie to kobieta czy mężczyzna. I choć każdy lekarz jest kompetentny, to na pierwszą wizytę warto udać się do ginekologa z polecenia.

Niepełnoletnie pacjentki na wizytę powinny wybrać się z opiekunem, który nie musi być obecny przy badaniu. Lekarz przekaże mu jednak informację o stanie zdrowia. Każda osoba, która nie ukończyła 16 roku życia nie ma prawa decydować o swoim zdrowiu i leczeniu. Wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Co ważne, lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa, a tym samym nie może on poinformować rodzica, czy dziewczyna jest dziewicą czy już nie. Nastolatki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, na pierwszą wizytę mogą wybrać się do ginekologa dziecięcego.

O co pyta lekarz?

Na pierwszej wizycie lekarz zbierze podstawowe informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia i historii chorób. Ginekolog zapyta o datę ostatniej miesiączki, długość cyklu, stosowane leki, ewentualne dolegliwości i powód wizyty. Pierwszy kontakt z ginekologiem bywa stresujący, dlatego warto wcześniej przygotować sobie na kartce odpowiedzi.

Jak przebiega badanie?

Każdy lekarz wie, że badanie ginekologiczne – w szczególności pierwsze – jest dla kobiety krępujące. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, ginekolog zaprosi pacjentkę na fotel ginekologiczny, gdzie w pozycji półleżącej zostanie przeprowadzone badanie. W ustronnym miejscu (najczęściej toalecie, która znajduje się w gabinecie lekarskim) kobieta musi rozebrać się od pasa w dół. W wielu gabinetach dostępne są jednorazowe spódniczki, które pacjentka zakłada na czas badania.

Badanie ginekologiczne polega na dokładnym obejrzeniu wewnętrznych narządów płciowych, a po założeniu wziernika (u kobiet aktywnych seksualnie) na ocenie szyjki macicy, ścian pochwy i na pobraniu cytologii.

Cytologia to podstawowe badanie polegające na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy przy użyciu specjalnej szczoteczki. Cytologia, którą należy wykonać średnio co 2-3 lata, pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy. Szybko wykryte nieprawidłowości, są niemalże w 100 proc. wyleczalne.

W następnej kolejności ginekolog wykonuje badanie dwuręczne – jeden lub dwa palce wprowadza do pochwy, dotykając nimi szyjki macicy, a w tym samym czasie drugą ręką uciska podbrzusze. Dzięki badaniu lekarz może wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, sprawdzić położenie i wielkość macicy. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o wykonaniu badania USG przezpochwowego, dzięki któremu dokładnie ogląda macicę i jajniki.

Jak się bada dziewicę?

Badanie ginekologiczne dziewicy, przez pochwę, powinno być bardzo delikatne, tak by nie uszkodzić błony dziewiczej. U kobiet nieaktywnych jeszcze seksualnie, ginekolog często ogląda wewnętrzne narządy płciowe, a dwuręczne badanie wykonuje przez odbyt.

Badanie polega na wsunięciu palca wskazującego do odbytu pacjentki, która następnie proszona jest o parcie. Dzięki temu ginekolog może ocenić, za pomocą dotyku, stan narządów rodnych.

W uzasadnionych przypadkach, lekarz może wykonać badanie przez pochwę z wykorzystaniem wziernika w rozmiarze XXS lub wziernika dziecięcego.

Badanie z użyciem wziernika służy ocenie tarczy szyjki macicy, a także umożliwia pobranie wymazu cytologicznego z pochwy dziewicy. U kobiet nieaktywnych seksualnie, ginekolog może przeprowadzić klasyczne badanie USG – przez powłoki brzuszne. By jak najdokładniej ocenić narządy wewnętrzne, pęcherz powinien być wypełniony płynem.

Badanie piersi

Niektórzy ginekolodzy wykonują także badanie piersi, które jest szczególnie istotne w kontekście profilaktyki nowotworu piersi. Badanie, choć krępujące, jest krótkie i bezbolesne. Lekarz, delikatnie uciskając pierś, sprawdza czy nie pojawiły się żadne nieprawidłowości.

Co więcej, każda z kobiet powinna „zaprzyjaźnić” się ze swoimi piersiami i regularnie badać je pod prysznicem. Dotykanie, uciskanie umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w ich strukturze.