1. tydzień ciąży - ostatnia miesiączka

Chcesz zostać mamą albo już wiesz, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko? Zobacz, jak wygląda 1. tydzień ciąży i sprawdź, co się wtedy dzieje w twoim organizmie.

Spis treści:

 1. 1. tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?
 2. 1. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
 3. 1. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Ciąża kobiety trwa około 40 tygodni, czyli około 9 miesięcy. Słowo „około” jest tutaj ważne z kilku powodów. Po pierwsze: wiele przyszłych mam nie zna dokładnie daty zapłodnienia, dlatego trudno im określić, od którego momentu powinny zacząć liczyć te 40 tygodni.

Po drugie – i to dużo ważniejszy powód: każdy płód rozwija się inaczej, a na to, kiedy będzie gotowy do narodzin ma wpływ nie tylko jego kondycja, ale i zdrowie jego mamy.

Nie wiadomo, dlaczego niektóre dzieci rodzą się miesiąc przed terminem, a inne dwa tygodnie po nim. Warto jednak wiedzieć, że określenie „poród o czasie” oznacza urodzenie dziecka między 38. a 42. tygodniem ciąży, co daje aż 5 tygodni marginesu.

1. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Mówiąc o 1. tygodniu ciąży co innego ma na myśli ginekolog, a co innego kobieta oczekująca dziecka. Ponieważ jak wspomnieliśmy niekiedy trudno jest określić, kiedy doszło do współżycia i zapłodnienia, dlatego lekarze obliczają wieku ciąży według specjalnego wzoru, tzw. reguły Naegelego. Przez to wiek ciąży jest zawsze zawyżony o 2 tygodnie. O co dokładnie chodzi?

Gdy pójdziesz do lekarza na pierwszą wizytę po wykonaniu testu, specjalista nie zapyta cię o datę stosunku, który doprowadził do poczęcia, ale o datę pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki.

Znając fizjologię kobiety wiemy, że do zapłodnienia może dojść w okresie owulacji, która jest mniej więcej w połowie cyklu: ok. 14 dni po pierwszym dniu miesiączki (jeśli kobieta ma regularne cykle 28-dniowe) i 14 dni przed kolejną.

I chociaż lekarz wie, że do zapłodnienia doszło nie w pierwszym dniu okresu, ale później, to jednak zacznie liczyć ciążę od tego właśnie momentu.

Stąd zawyżenie wieku płodu o dwa tygodnie. Taką metodę obliczeń stosuje się do wyznaczania badań, a także w książkach dla przyszłych rodziców czy w innych opisach rozwoju ciąży.

Oblicz tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

  1. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

  Czytając więc teraz o 1. tygodniu ciąży, musisz wiedzieć, że twój organizm dopiero szykuje się do zapłodnienia. Macica złuszcza się, aby być ewentualnie przygotowana do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

  W jajniku zaczyna się proces produkcji komórki jajowej. To tak zwana faza folikularna, która zaczyna się w 4. dniu menstruacji i trwa około 9 dni.

  W tym czasie dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów, pod wpływem których rozwijają się pęcherzyki Graffa. Macica stopniowo będzie pokrywać się nowym nabłonkiem, a jej szyjka – produkować śluz, niezbędny do przebiegu procesu zapłodnienia.

  I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

  1. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

  Jeśli starasz się o dziecko i świadomie planujesz macierzyństwo, powinnaś już na kilka miesięcy przed poczęciem przyjmować suplementy z kwasem foliowym. Ale nie martw się, jeśli tego nie zrobiłaś – po prostu zacznij go łykać teraz, czyli w 1. tygodniu ciąży.

  Substancja ta zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej, np. rozszczepowi kręgosłupa lub wodogłowia u nienarodzonego dziecka. Kwas foliowy powinno się przyjmować przez cały okres organogenezy, czyli pierwszy trymestr, ale warto robić to i na dalszych etapach ciąży. Ten suplement jest dostępny w aptece bez recepty.

  Łykanie kwasu foliowego to nie wszystko. Przed zajściem w ciążę powinnaś zadbać o swoją kondycję. Dwa tygodnie to za mało, aby nagle wziąć udział w maratonie (do niego porównywany jest często poród), ale jeśli zaczniesz teraz np. pływać lub spacerować, nabierzesz tego nawyku i będziesz nadal ćwiczyć w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko.

  Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo potrzebna zarówno dla twojej kondycji, sprawności przydatnych w czasie porodu, jak i wagi, która zmniejsza ryzyko wielu dolegliwości ciążowych (cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, żylaków itd.).

  Oczywiście, będziesz mogła ćwiczyć, o ile twoja ciąża będzie przebiegać prawidłowo i lekarz wyrazi zgodę na wysiłek. W 1. tygodniu ciąży możesz zapisać się do dentysty: jeśli masz problemy z uzębieniem, warto załatwić plomby i ewentualne zdjęcia rentgenowskie zębów je przed zajściem w ciążę.

  Przeczytaj również:

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka