KWAS FOLIOWY ważny przed ciążą i w ciąży

2013-10-02 12:03 opracowanie ap

Kwas foliowy jest niezbędny dla rozwoju płodu. Sęk w tym, że trzeba go przyjmować przed ciążą. W Polsce bardzo wiele kobiet rodzi dzieci z ciąż nieplanowanych. Dlatego nawet gdy kobieta nie planuje ciąży, ale uprawia seks, powinna sięgnąć po kwas foliowy. Dlaczego kwas foliowy jest ważny przed ciążą jak i w ciąży?

Kwas foliowy powinna przyjmować każda kobieta, która może zajść w ciążę, a chce urodzić zdrowe dziecko. Suplementacja kwasem foliowym jest też zalecana przez specjalistów wszystkim kobietom w ciąży do końca 12. tygodnia.

Co wiemy o kwasie foliowym

Ponieważ organizm sam nie syntetyzuje kwasu foliowego, dlatego musi być on dostarczany z pożywieniem. Foliany (postać naturalna kwasu foliowego) występują w różnych produktach spożywczych zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Szczególnie bogatym ich źródłem są zielone warzywa liściaste (brukselka, szpinak, kapusta włoska, sałata), pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe (fasolka, zielony groszek), szparagi, brokuły oraz banany i sok z pomarańczy. Dużą ilość kwasu foliowego zawiera też wątroba (nie powinno się jej jednak spożywać w okresie ciąży).
Mimo to nasza dieta zawiera zbyt mało folianów, dodatkowo są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury – gotowanie, pieczenie (straty sięgają od 50 do 90 proc. początkowej zawartości tej witaminy), a ich przyswajalność z pożywienia sięga tylko 50 proc. Stąd konieczne jest uzupełnienie diety kwasem foliowym pochodzenia syntetycznego.

Produkty, w których znajdziesz kwas foliowy [WIDEO]

Jakie są konsekwencje niedoboru kwasu foliowego?

Na zbyt małą podaż kwasu foliowego szczególnie wrażliwe są kobiety w ciąży. Ponieważ jest on niezbędny do wzrostu komórek i ich reprodukcji, jego niedobór może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego oraz na niedorozwój łożyska. Może również powodować samoistnie poronienia oraz zmniejszać urodzeniową masę ciała noworodków.

Wrodzone wady cewy nerwowej

Wrodzone wady cewy nerwowej występują w Polsce zbyt często - znajdujemy się w niechlubnej europejskiej czołówce – na 1000 urodzonych maluchów trafia się 1-2 przypadków. Dzieci z wadą cewy nerwowej rodzą się zdrowym rodzicom (w 90 proc. przypadków), w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.
Cewa nerwowa stanowi zawiązek układu nerwowego człowieka. Ma postać rurki, stąd jej nazwa. Powstaje w bardzo wczesnym okresie rozwoju zarodka (w 2.-4. tygodniu ciąży), następnie zamyka się, by później przekształcić się w rdzeń kręgowy i mózg. Gdy podczas procesu jej zamykania dochodzi do zakłóceń - pojawiają się problemy, które prowadzą do zatrzymania rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego na skutek dalszego kontaktu tych organów z płynem owodniowym. Najczęstszymi konsekwencjami takiego stanu jest bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa oraz przepuklina mózgowa.

Kwas foliowy pozwoli uniknąć wad

Najlepszą profilaktykę stanowi przyjmowanie kwasu foliowego, którego niedobór prowadzi do wystąpienia wad cewy nerwowej. Potwierdzają to badania - codzienne przyjmowanie przez kobiety małych dawek kwasu foliowego (0,4 mg/dobę) znacznie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia u potomstwa.
Niezmiernie ważne jest, by kobieta, zanim zajdzie w ciążę, regularnie dostarczała organizmowi odpowiednią ilość kwasu. Nawet wtedy, gdy nie planuje dziecka w bliskiej przyszłości. Ponad połowa ciąż w Polsce jest bowiem nieplanowanych, przypadkowych. Dlatego tak ważne jest, by panie profilaktycznie przyjmowały preparaty z kwasem foliowym, gdy tylko rozpoczną współżycie płciowe. Kobieta o ciąży dowiaduje się zazwyczaj w 4.-6. tygodniu jej trwania, a wtedy może być już za późno (mogło bowiem dojść do powstania wady).

Programy profilaktyczne

W wielu krajach, także w Polsce, realizowane są specjalne programy profilaktyczne. Już w 1997 r. powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zespół ekspertów wydał pierwsze zalecenia, m.in. by „wszystkie kobiety w wieku rozrodczym w Polsce, które mogą zajść w ciążę, powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie w celu zapobiegnięcia wystąpienia u ich potomstwa wad cewy nerwowej”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
mariolka
|

To chyba jest oczywiste, że musimy dbać o siebie i o nasze potomstwo, by ten okres w naszym życiu był tylko okresem zdrowia bez żadnych wad wrodzonych i niedorozwojów

julita
|

Kwas foliowy w formie leku wchłania się w całości, więc lepiej postawić na niego i być pewnym, że skutecznie uchroni od wad wrodzonych

alfa
|

radzę zmienić lekarza w takim razie...masakra, wystarczy popatrzeć na statystyki ile kiedyś dzieci rodziło się z wadami cewy nerwowej a ile teraz, jestem w szoku...

ostra
|

Zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed ciążą to podstawa, ponieważ potrzebny jest niemal zaraz po zapłodnieniu kiedy zaczyna kształtować się układ nerwowy u płodu, w razie jego braku może dojść do wad cewy nerwowej.

kratka
|

W pożywieniu jest kw. foliowy ale nie taka ilość jaką potrzebuje organizm, ponoć trzeba byłoby zjadać codziennie prawie pół kg szpinaku :) Ale oczywiście dieta w kwas foliowy też jest ważna ale ważna jest tez suplementacja.

luisssa
|

Rece opadaja jak sie slucha takich lekarzy.

MimiLi
|

Kwas foliowy dobrze zażywać już w chili rozpoczęcia starania się o dziecko :) Ja jestem w pierwszym trymestrze ciąży i z potrzeby ograniczania ilości przyjmowanych tabletek biorę mama dha premium, bo tam mam i kwas foliowy, i magnez, i jod, a przede wszystkim dha, bo to też ważny składnik mamy w ciąży.

malika
|

Właściwie to tą 1 tabletkę na dzień kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta i młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe. Bo nigdy nie wiadomo kiedy zajdzie sie w ciążę, a organizm musi być nasycony folianami zanim zacznie rozwijać się cewa nerwowa

arta
|

No ale zmniejsza jednak ryzyko, więc dlaczego mamy ryzykować rezygnując z kwasu foliowego i narażać swoje dziecko na wady? A jeśli chodzi o ten z pozywienia to niestety do organizmu trafia go bardzo mało.

xxxx
|

Kwas foliowy nie zapobiega. zmniejsza ryzyko wystąpienia wady, ale go nie eliminuje.