KWAS FOLIOWY ważny przed ciążą i w ciąży
Kwas foliowy jest niezbędny dla rozwoju płodu. Sęk w tym, że trzeba go przyjmować przed ciążą. W Polsce bardzo wiele kobiet rodzi dzieci z ciąż nieplanowanych. Dlatego nawet gdy kobieta nie planuje ciąży, ale uprawia seks, powinna sięgnąć po kwas foliowy. Dlaczego kwas foliowy jest ważny przed ciążą jak i w ciąży?
Spis treści
- Co wiemy o kwasie foliowym
- Produkty, w których znajdziesz kwas foliowy [WIDEO]
- Jakie są konsekwencje niedoboru kwasu foliowego?
- Wrodzone wady cewy nerwowej
- Kwas foliowy pozwoli uniknąć wad
- Programy profilaktyczne
Kwas foliowy powinna przyjmować każda kobieta, która może zajść w ciążę, a chce urodzić zdrowe dziecko. Suplementacja kwasem foliowym jest też zalecana przez specjalistów wszystkim kobietom w ciąży do końca 12. tygodnia.
Co wiemy o kwasie foliowym
Ponieważ organizm sam nie syntetyzuje kwasu foliowego, dlatego musi być on dostarczany z pożywieniem. Foliany (postać naturalna kwasu foliowego) występują w różnych produktach spożywczych zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Szczególnie bogatym ich źródłem są zielone warzywa liściaste (brukselka, szpinak, kapusta włoska, sałata), pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe (fasolka, zielony groszek), szparagi, brokuły oraz banany i sok z pomarańczy. Dużą ilość kwasu foliowego zawiera też wątroba (nie powinno się jej jednak spożywać w okresie ciąży).Mimo to nasza dieta zawiera zbyt mało folianów, dodatkowo są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury – gotowanie, pieczenie (straty sięgają od 50 do 90 proc. początkowej zawartości tej witaminy), a ich przyswajalność z pożywienia sięga tylko 50 proc. Stąd konieczne jest uzupełnienie diety kwasem foliowym pochodzenia syntetycznego.
Produkty, w których znajdziesz kwas foliowy [WIDEO]
Jakie są konsekwencje niedoboru kwasu foliowego?
Na zbyt małą podaż kwasu foliowego szczególnie wrażliwe są kobiety w ciąży. Ponieważ jest on niezbędny do wzrostu komórek i ich reprodukcji, jego niedobór może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego oraz na niedorozwój łożyska. Może również powodować samoistnie poronienia oraz zmniejszać urodzeniową masę ciała noworodków.
Wrodzone wady cewy nerwowej
Wrodzone wady cewy nerwowej występują w Polsce zbyt często - znajdujemy się w niechlubnej europejskiej czołówce – na 1000 urodzonych maluchów trafia się 1-2 przypadków. Dzieci z wadą cewy nerwowej rodzą się zdrowym rodzicom (w 90 proc. przypadków), w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat.Cewa nerwowa stanowi zawiązek układu nerwowego człowieka. Ma postać rurki, stąd jej nazwa. Powstaje w bardzo wczesnym okresie rozwoju zarodka (w 2.-4. tygodniu ciąży), następnie zamyka się, by później przekształcić się w rdzeń kręgowy i mózg. Gdy podczas procesu jej zamykania dochodzi do zakłóceń - pojawiają się problemy, które prowadzą do zatrzymania rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego na skutek dalszego kontaktu tych organów z płynem owodniowym. Najczęstszymi konsekwencjami takiego stanu jest bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa oraz przepuklina mózgowa.
Kwas foliowy pozwoli uniknąć wad
Najlepszą profilaktykę stanowi przyjmowanie kwasu foliowego, którego niedobór prowadzi do wystąpienia wad cewy nerwowej. Potwierdzają to badania - codzienne przyjmowanie przez kobiety małych dawek kwasu foliowego (0,4 mg/dobę) znacznie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia u potomstwa.Niezmiernie ważne jest, by kobieta, zanim zajdzie w ciążę, regularnie dostarczała organizmowi odpowiednią ilość kwasu. Nawet wtedy, gdy nie planuje dziecka w bliskiej przyszłości. Ponad połowa ciąż w Polsce jest bowiem nieplanowanych, przypadkowych. Dlatego tak ważne jest, by panie profilaktycznie przyjmowały preparaty z kwasem foliowym, gdy tylko rozpoczną współżycie płciowe. Kobieta o ciąży dowiaduje się zazwyczaj w 4.-6. tygodniu jej trwania, a wtedy może być już za późno (mogło bowiem dojść do powstania wady).
Programy profilaktyczne
W wielu krajach, także w Polsce, realizowane są specjalne programy profilaktyczne. Już w 1997 r. powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zespół ekspertów wydał pierwsze zalecenia, m.in. by „wszystkie kobiety w wieku rozrodczym w Polsce, które mogą zajść w ciążę, powinny spożywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie w celu zapobiegnięcia wystąpienia u ich potomstwa wad cewy nerwowej”.
Zobacz, w jakich warzywach jest najwięcej kwasu foliowego!
Porady eksperta
Polecany artykuł: