Trwa wielka sterylizacja komarów. Ma to pomóc ograniczyć ich liczebność
Hodowane, sterylizowane i wypuszczane z hiszpańskiego laboratorium. W ciągu tygodnia wypuszcza się około 45 tysięcy sztuk komarów tygrysich. Jest to sposób na walkę z chorobami przez nie rozprzestrzenianymi.
W Walencji (Hiszpania) Centrum Zwalczania Szkodników Biologicznych każdego tygodnia sterylizuje i wypuszcza około 45 tysięcy samców komarów. Wszystko po to, by łączyły się one w pary z samicami i ostatecznie zmniejszyły ogólną populację komarów.
To właśnie samice przenoszą przez swoje ukąszenie choroby wśród ludzi. Wśród nich znajduje się gorączka denga. Warto podkreślić, że zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych inwazyjnych gatunków w Europie.
Sterylizacja komara tygrysiego. Sposób na zatrzymanie rozprzestrzeniania
Finansowane przez hiszpański rząd Regionalne Centrum Biologicznej Kontroli Szkodników w Walencji w tym celu wykorzystuje akcelerator elektronów. Taka technika stosowana była już w różnych częściach świata.
Hiszpańskie laboratorium jednak dzięki swojemu doświadczeniu z muszkami owocówkami, jest pionienerm jeśli chodzi o stosowanie tej techniki na komarach tygrysich w Europie.
Przeznaczone do reprodukcji okazy pochodzą z tego regionu. Naukowcy używają maszyny do oddzielenia poczwarek żeńskich od samców, a następnie sterylizują samce za pomocą promieniowania - donosi Reuters.
Dlaczego trzeba się go wystrzegać? Choroby przenoszone przez komara tygrysiego
Wywodzący się z Południowo-Wschodniej Azji komar tygrysi jest wysoce inwazyjnym gatunkiem. Nie potrzebował dużo czasu, by rozprzestrzenić się na inne kontenty. Dotarł już również do krajów europejskich, jak Belgia, Hiszpania, Włochy oraz Francja.
Po ukąszeniu tego komara mogą pojawiać się takie same objawy, jak po ukąszeniu rodzimego komara, czyli swędzący bąbel. Niestety, ten owad przenosi również wiele nieprzyjemnych chorób.
Jedną z nich jest gorączka denga. Charakteryzuje się bardzo ostrym początkiem, który objawia się: gorączką, bólami głowy, bólami stawów i mięśni. To zazwyczaj ustępuje po maksymalnie 4 dniach, tylko po to by nadszedł, trwający około 2 dni, drugi okres gorączkowy.
Komary te roznoszą również gorączkę Zachodniego Nilu. Objawia się ona trwającą do 6 dni gorączką z wysypkę, bólami głowy, osłabieniem i powiększeniem węzłów chłonnych. Wyłącznie 1 proc. zakażonych przechodzi tę chorobe bardzo ciężko.
Kolejną z roznoszonych przez nie chorób jest żółta febra, znana również jako żółta gorączka. Może przebiegać ona bezobjawowo. Do typowych jednak objawów należą gorączka, dreszcze, nudności, osłabienie, bóle głowy, zaczerwienienie spojówek i zażółcenie skóry. W ciężkich przypadkach może prowadzić do: niewydolności wątroby, niewydolności nerek, a nawet do śmierci.