Ten napar łagodzi PMS, stres i bezsenność. Jedna filiżanka dziennie wystarczy – zapewniają eksperci

2022-03-11 16:06

Zespół naukowców postanowił przeanalizować dziewięć różnych badań klinicznych przeprowadzonych na kobietach, w których porównywano panie pijące ziołowe herbaty z grupami kontrolnymi. Czy rzeczywiście picie ziołowych naparów wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi? Eksperci twierdzą, że tak.

Ten napar łagodzi PMS, stres i bezsenność. Jedna filiżanka dziennie wystarczy – zapewniają eksperci
Autor: Getty Images

Ziołowe herbaty w ostatnich latach zyskały na popularności, także wśród milenialsów dbających o zdrowie. Tylko w Wielkiej Brytanii stanowią około jedną trzecią rynku herbaty. Najczęściej sięgają po nie kobiety i aż 35 proc. regularnie je pije. Jedna czwarta Anglików również przyznaje się do tego, że pija ziołowe napary.

Zdaniem specjalistów wystarczy od jednej do trzech filiżanek herbaty z dzikiej róży, rumianku bądź mięty zielonej dziennie, aby uzyskać pozytywne korzyści zdrowotne. Naukowcy przenalizowali dziewięć innych badań klinicznych przeprowadzonych na całym świecie, by sprawdzić, jak ziołowe napary działają na kobiety. Liczby uczestniczek analiz były zróżnicowane.

Okazało się, że analizowane napoje ziołowe mogą okazać się skuteczne na częste problemy po porodzie, czyli utratę pamięci krótkotrwałej i mgłę mózgową. A wszystko dzięki substancjom chemicznych, które mają w swoim składzie. Jednak czas zaparzania ma tutaj kluczowe znaczenie. Badacze potwierdzają, że najlepiej zaparzać ziołową herbatę od pięciu do piętnastu minut (zależnie od rodzaju), dzięki czemu w wodzie uwolnią się naturalnie w nich występujące substancje.

Ziołowe herbaty na niepokój i ból

Jednym z analizowanych ziół był rumianek. Z naukowych analiz wynika, że codzienne spożywania naparu z rumianku może zmniejszać niepokój i stres, ale nie tylko. Okazuje się, że zarówno regularne picie różanej herbaty i rumianku może zmniejszać ból menstruacyjny i dolegliwości związane z PMS.

Z kolei herbata z mięty zielonej może obniżać ciśnienie krwi, a także łagodzić nudności i pozytywnie oddziaływać na pamięć. Herbata różna ze względu na wysoką zawartość witaminy C może pozytywnie wpływać na ludzkie zdrowie, szczególnie przy grypie i przeziębieniu. Jedno z badań wykazało, że może sprawdzić się w złagodzeniu kaszlu.

Zdrowotne korzyści z codziennego spożywania naparu z rumianku

Rumianek to jedna z najstarszych roślin leczniczych, a jego historia sięga jeszcze starożytnego Egiptu, gdzie wykorzystywano go do leczenia przeziębień. Przez lata rumianek wykorzystywano w leczeniu chorób skórnych i gorączki. Dzisiejsze analizy naukowe wykazują, że picie herbaty rumiankowej może pozytywnie wpływać na osoby z depresją i mające problemy ze snem.

To nie wszystko. Rumianek okazał się skuteczny w obniżaniu poziomu cukru we krwi, sprawdzi się w leczeniu rozstrojów żołądka i powikłań po cukrzycy. Zwolennicy tego napoju szczególnie zachwalają jego działanie związane z obniżeniem poziomu cholesterolu, ale również inne właściwości, m.in. przeciwzapalne czy przeciwutleniające.

O ziołach leczniczych

Autorzy badań podkreślają jednak, że choć wyniki analiz są obiecujące i niektóre ziołowe napary mogą przynosić realne korzyści przy wielu chorobach, potrzebne są dalsze analizy, które mogą dodać nowe naukowe dowody do już dostępnej wiedzy. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów i sfinansowane przez przemysł herbaciany. Analizy opublikowano w czasopiśmie Journal of Nursing and Women's Health.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki