Sugerowano aborcję, urodziła zdrowe dziecko. Lekarze z Łodzi poprowadzili ryzykowną ciążę
Pani Jaśmina z Łodzi, cierpiąca na rzadkie i niebezpieczne schorzenie – zespół Takayasu, zdecydowała się na ciążę, mimo ogromnego ryzyka. Co dziesiąta ciężarna z tą chorobą umiera podczas ciąży. Łódzki interdyscyplinarny zespół lekarzy właśnie doprowadził ciążę pani Jaśminy do szczęśliwego rozwiązania.
Pacjentka z zespołem Takayasu w ciąży
Pani Jaśmina z Łodzi zmaga się z zespołem Takayasu – zapalnym zwężeniem tętnic, którego przyczyna nie jest znana.
To schorzenie, które dotyka młode kobiety i jest bardzo rzadkie. Rocznie diagnozuje się tę chorobę statystycznie u jednej pacjentki na milion.
Jedną z takich pacjentek jest właśnie pani Jaśmina. Objawem są nietypowe wyniki pomiarów ciśnienia krwi, które mogą wykazywać znacznie wyższe wartości przy pomiarze na jednej ręce, w porówananiu z wynikiem pomiaru na drugiej ręce. Schorzenie może powodować szereg powikłań, jak m.in. zwiększone ryzyko udaru i utrata wzroku.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zapalenie tętnic Takayasu czyli choroba bez tętna: przyczyny, objawy i leczenie
Sugerowano aborcję, lekarze w Łodzi podjęli ryzyko
Gdy 29-latka z Łodzi zaszła w ciążę, miała trudności ze znalezieniem specjalisty, który zgodziłby się poprowadzić jej ciążę. Wynika to z faktu, że w trakcie ciąży umiera co 10. ciężarna z opisywanym schorzeniem.
Młoda kobieta zdecydowała się na ciążę mimo świadomości związanego z nią ryzyka. Lekarze natomiast odradzali ciążę, sugerując terminację, na co pacjentka nie chciała się zgodzić.
Finalnie opieki podjął się Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie pacjentka mogła liczyć na oddział położniczy i kardiochirurgiczny.
Prof. Jarosław Kalinka, perinatolog, podjął się prowadzenia ciąży, chociaż przypadek pani Jaśminy uznano za najtrudniejszy w Polsce. Jej górne ciśnienie mogło sięgać 220-260 mmHg.
Dotychczas za najtrudniejszy przypadek uważano pacjentkę z Lublina, u której w przebiegu zespołu Takayasu ciśnienie sięgało 160 mmHg.
Zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży
Interdyscyplinarny zespół lekarzy doprowadził do szczęśliwego porodu
W prowadzeniu ciąży uczestniczyli specjaliści z dziedziny perinatologii, kardiologii, chirurgii naczyniowej i reumatologii.
Lekarze mieli trudne zadanie, bo obniżając ciśnienie u pacjentki, mogliby doprowadzić do tego, że przez zwężoną aortę krew nie docierałaby do płodu. Starano się utrzymywać ciśnienie na relatywnie stałym poziomie, aby utrzymać ciążę jak najdłużej.
W 35. tygodniu ciąży wykonano cesarskie cięcie. Na świat przyszła dziewczynka o masie ciała 2350 g. Stan zarówno mamy, jak i dziecka oceniany jest jako dobry i wkrótce mają opuścić szpital.