Salmonella w serze. Pilne wycofanie w Biedronce i Auchan
24 września 2024 roku Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Tym razem chodzi o popularny żółty ser w plastrach dostępny między innymi w sklepach sieci Biedronka, czy Auchan. Sprawdzamy szczegóły.
W komunikacie wydanym przez GIS wskazano, że w serze produkowanym przez markę MLEKPOL wykryto bakterię Salmonella Newport. Natychmiast podjęto niezbędne kroki.
Salmonella w żółtym serze. Popularny produkt znika ze sklepowych półek
Choć wspomniany żółty ser marki MLEKPOL możemy kupić w popularnej Biedronce, czy Auchan, to prawda jest taka, że tego rodzaju produkt trafia na półki wielu innych sklepach w całej Polsce. Stąd tak ważne jest to, by sprawdzić, czy przypadkiem nie kupiliśmy ostatnio produktu, w którym wykryto obecność Salmonelli.
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, nieprawidłowości wykryto na skutek działań GIS-u. Badanie próbek wykazało, że w jednej na pięć pobranych wykryto patogen o nazwie Salmonella Newport. Ustalenia te dotyczą następującej partii produktu
- Nazwa: Ser Złoty Mazur 150 g
- Numer partii: 30.08/P6 16:59
- Najlepiej spożyć przed: 28.11.2024
- Kod kreskowy: 5900820008406
- Producent: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL" w Grajewie, ul. Elewatorska 13, Grajewo, 19-203, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 20041601 WE
Główny Inspektorat Sanitarny wyjaśnia, że wskazany wyżej producent niezwłocznie podjął działania w celu wycofania ze sprzedaży opisanej partii żółtego sera. Natomiast Inspekcja Weterynaryjna weryfikuje cały proces i prowadzi postępowanie wyjaśniające w ww. sprawie.
Czy salmonelloza jest groźna? Nie lekceważ zaleceń
GIS przypomniał, że nie należy spożywać sera, w którym wykryto obecność Salmonelli. Nieprzestrzeganie zaleceń może skończyć się poważnym zatruciem pokarmowym, zwłaszcza jeśli produkt nie został poddany obróbce termicznej.
Jeżeli jednak ostatecznie zjedliśmy ser objęty ostrzeżeniem, to należy obserwować organizm. Wbrew pozorom pierwsze objawy zatrucia wcale nie muszą pojawiać się od razu. Czasem to kwestia kilku godzin, a czasem nawet od 3 do 7 dni od momentu kontaktu z patogenem.
- silne bóle brzucha,
- gorączka,
- odwodnienie,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty.
Natomiast warto pamiętać, że istnieje także postać choroby w formie pozajelitowej, a dotyczy to najczęściej dzieci, seniorów i osoby o obniżonej odporności. Wówczas może dojść do wystąpienia takich problemów jak:
- zapalenie dróg żółciowych,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie stawów,
- zapalenie szpiku kostnego,
- posocznica (sepsa).
A zatem zagrożenie spożycia zanieczyszczonego produktu jest bardzo duże, a kiedy tylko pojawią się wskazane objawy lub wymienione problemy ze zdrowiem należy niezwłocznie udać się do lekarza, lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w celu otrzymania pilnej pomocy medycznej, by nie doszło do rozwoju zakażenia.