Salmonella i E.coli w mięsie znanej marki. GIS ostrzega przed groźnym zatruciem

2024-07-11 7:20

Główny Inspektorat Sanitarny wykrył w mięsie marki Łuków dwa rodzaje bakterii. Jedną z nich jest salmonella, która prowadzi do poważnego zatrucia. Trwa wycofywanie określonej partii produktu.

Salmonella i E.coli w mięsie znanej marki. GIS ostrzega przed groźnym zatruciem
Autor: Fot. Getty Images

10 lipca br. GIS wydarł ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. W popularnym tatarze wołowym wykryto dwa groźne szczepy, a mianowicie Salmonella i Escherichia coli (STEC).

Zatrucia na wakacjach

Salmonella w tatarze. Producent wycofuje produkt ze sklepów

Główny Inspektorat Sanitarny przebadał mięso sprzedawane w formie tatara wołowego. W próbkach znaleziono groźne bakterie, które powodują silne zatrucie. GIS natychmiast poinformował producenta o swoich ustaleniach, a ten niezwłocznie rozpoczął procedurę wycofywania tatara z obrotu. Proces nadzorowany jest przez organy urzędowej kontroli żywności.

Poniżej podajemy szczegóły dotyczące nr partii, która zniknie z półek:

  • Nazwa produktu: Tatar wołowy, 200 g,
  • Numer partii: 1801207,
  • Termin przydatności do spożycia: 12.07.2024
  • Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A. ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

GIS w zaleceniach wskazał, że nie wolno spożywać mięsa z ww. partii. Jeśli jednak ktoś wcześniej zjadł ten produkt i odczuwa jakieś dolegliwości, powinien niezwłocznie udać się do lekarza.

Kiedy pierwsze objawy salmonellozy? E.coli też jest groźna

Zatrucie pałeczkami Salmonelli może objawiać się od 6 godzin po zjedzeniu skażonego mięsa do nawet od 3 do 7 dni. A zatem należy bacznie obserwować organizm, zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie jedliśmy wskazany tatar. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • bóle brzucha,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • nudności,
  • wymioty.

Salmonelloza jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością, seniorów oraz dzieci. W takich przypadkach może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia w inne partie organizmu, wówczas konieczna jest hospitalizacja i podanie antybiotyków. W przeciwnym razie może dojść do sepsy, której konsekwencją może być śmierć.

Warto zaznaczyć, że w tym konkretnym przypadku zjadając skażonego tatara, można zatruć się także baterią E.coli. Powoduje typowe objawy, natomiast kiedy dostanie się do układu moczowego, może doprowadzić do poważnej infekcji takich jak:

Zatrucie E.coli może mieć zróżnicowany przebieg, od łagodnego, po ostry. A zatem nie wolno lekceważyć objawów, zwłaszcza kiedy nie ustępują lub zaczynają przybierać na sile. W przeciwnym razie może dojść do krwotocznego zapalenia jelit, a to z kolei spowoduje wystąpienie zespołu mocznicowo-hemolitycznego (chory wymaga dializ).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki